Tág pórusok

Ha kombinált a bőröd, biztos Neked is ismerős a dolog: látható, "narancshéjszerűen lukacsos", kitágult pórusok a T-vonalban (homlok-orr-áll tengely), vagy az orcák felső részén, az orrod mellett. A tág pórusok problémája rendkívül bosszantó, és elég makacs is, ráadásul a legtöbb esetben nem is szüntethető meg teljesen.

Jó hír viszont, hogy megfelelő összetevőket tartalmazó célzott formulákkal a legtöbb esetben szépen csökkenthető a pórusaid láthatósága, sőt, egy-két bennfentes trükkel még el is tudod kendőzni őket napközben! De mi okozza őket? Vajon tényleg csak a kombinált bőrűek vannak "veszélyben"? És pontosan mit tehetsz ellenük? Ezeket járjuk körül ebben a cikkben!

Kevés az időd? Akkor nézd meg inkább videón >>

 

Mi okozza a tág pórusokat?

Pórusai mindenkinek vannak, ezek a bőr természetes szerkezetének a részei. Hasonló szerepet töltenek be, mint egy cső vagy nyílás, ami abban segít, hogy az olaj a faggyúmirigyekből szabadon a bőrfelszínre távozzon, ott észrevétlenül szétterülhessen, és hidratálja, védje a bőröd.

Azt is jó tudni, hogy a pórusok fala rugalmas, akár egy lufi. Természetesen van egy minimális, genetikusan meghatározott mérete, de ez a minimális méret több okból is nagyobbra tud nőni, úgy, mint ahogy egy lufi is kitágul, ha felfújják. De mitől tágulhatnak ki a pórusok? Ennek többnyire 3 oka lehet:

A leggyakoribb, inkább fiatalabb korban jellenző ok, hogy a faggyúmirigyek valamiért több olajat termelnek, mint kellene (ez legtöbb esetben hormonális okok miatt van így). Ilyenkor a pórus mérete alkalmazkodik, hogy a nagy olajáramlásnak utat engedjen.

Tovább fokozódik a helyzet, ha az olaj a pórusokban rekedt elhalt hámsejtekkel keveredve dugacsot képez (voálá, mitesszer) és az extra olaj nem tud szabadon a bőrfelszínre folyni. Ha az eltömődött pórusok tartósak, akkor sajnos a pórusok fala is egyre ernyedtebb lesz, és egyre nehezebben áll vissza a minimális méretre, még akkor is, ha a dugacs és a túlzott olajtermelés megszűnik.

a pórus szerkezete - egészséges pórus és tág pórus

A tág pórusok másik gyakori, inkább idősebb korban jelentkező oka a hosszú időn át tartó napártalom, illetve maga a bőröregedés. A bőr öregedése során, amire az UV-sugarak alaposan rágyorsítanak, a feszességet adó fontos fehérjék mennyisége, mint a kollagéné és az elasztiné, csökkennek, ami a pórusok falának is az ernyedéséhez, lazábbá válásához vezet. Egy lazább falú lufi pedig leeresztve is nagyobb lesz, mint egy szép új, feszes lufi.

A harmadik ok, ami tág pórusokat okozhat, örökletes - éppen ezért más tészta. Itt nem is "kitágult" pórusokról van szó, hanem arról, hogy a bőröd természetes szerkezete ilyen. A genetikusan tágabb pórusok ellen, rossz hír, otthoni bőrápolókkal nincs mit tenni. Ha viszont szeretnéd megelőzni, hogy esetlegesen nagyobbak és láthatóbbak legyenek, vagy tudni szeretnéd, hogyan kendőzd el őket, olvass tovább! :)

Ajánlott hámlasztók tág pórusok ellen

Mit NE tegyél, ha tág pórusokkal küzdesz?

  • Ne használj olyan bőrápoló termékeket, amik eltömítik a pórusokat, vagy a faggyúmirigyeket további olajtermelésre ösztönzik! Kerüld azokat, amikben túl sok az emolliens (vagyis az ún. bőrpuhító összetevő, ami a bőrápolók zsírosságát adja), vagy túl sűrű, krémes textúrájúak. Ha zsíros bőröd van, ezek jó eséllyel eltömítik a pórusaidat! Helyettük fókuszálj inkább a könnyű állagokra: folyadékokat, géleket, lotionöket használj, amiket viszont akár rétegezhetsz is, ha a bőröd vízhiányos, és sok hidratálást igényel!
  • Ne használj szárító és irritáló hatású bőrápolókat! Vagyis: tedd tiltólistára az alkoholos tonikokat, és kerüld a magas pH-értékű szappanokat. Lehet, hogy használat után kellemes érzetet kölcsönöznek, de hosszútávon sajnos többet ártanak, mint amennyit használnak. Kiszárítják a bőrfelszínt, miközben az idegsejteket stimulálva serkentik az olajtermelést. A szárító hatású termékek zsíros bőrre tipikus "csokitorta termékek", azonnal használva kellemesnek tűnnek, de Te legyél tudatos, és tudd, hogy hosszú távon nem tesznek jót a bőrödnek!

Mit TEGYÉL tág pórusok ellen?

Tehát: szárító vagy irritáló és magas pH-értékű dolgok kizárva, plusz jobb, ha a gazdag állagú termékeket is kerülöd. De milyen összetevőket, milyen típusú bőrápoló termékeket használj, hogy a pórusaid ismét kisebbek legyenek? Először is, nézzük az a kislistát, amit októl függetlenül érdemes megtenned:

  • Használj egy gyengéd, könnyen leöblíthető és bőrtípusodnak megfelelő lemosót, és tényleg, kerüld a szilárd szappanokat. Kerüld az erősen habzó, kevésbé kíméletes és szárító hatású lemosókat is, mert ezek mind megbonthatják a bőr egészséges működését, és az olajtermelést is serkenthetik.
  • Használj fényvédőt minden nap! Pórus mérettől függetlenül is nagyon fontos a mindennapi fényvédelem (egy kis vizuális motivációért kattints ide), de jó ha tudod, hogy az UV sugárzás nagymértékben károsítja a bőröd kollagénállományát, ami idővel nemcsak ráncokhoz, de megereszkedett bőrhöz és tág pórusokhoz is vezet. Ma már vannak egészen könnyed, matt hatású fényvédők is, érdemes kitartóan keresni és próbálgatni, amíg meg nem találod azt, amit minden nap szívesen használsz.
  • Hidratálj több, vékonyabb rétegben! Azt már írtuk, hogy kerüld a vaskos-krémes állagokat, mert ezek akár könnyen el is tömíthetik a pórusaidat. Neked sokkal célszerűbb, ha a rétegzős elvet követed: best practise egy hidratáló tonik, hidratáló szérum és egy könnyed állagú, géles vagy lotionös hidratáló használata.

És akkor mik azok a dolgok, amiket a tág pórusok kialakulásának "okától függően" érdemes megtenned?

Ha a tág pórusokat a túlzott faggyútermelés okozza:

  • Használj egy BHA-t (szalicilsavat) tartalmazó pórustisztító hámlasztót! Ez lehet csak BHA, vagy akár egy BHA-t és mandulasavat kombináló formula is. Ha nem kifejezetten száraz a bőröd, akkor válassz folyékony (esetleg géles) formulát, olyat, ami semmiféle irritatáló összetevőt nem tartalmaz (nálunk csak ilyet kapni :)). Miért jó Neked, ha BHA hámlasztót használsz? Mert nemcsak a bőr külső felszínéről távolítja el az elhalt hámsejteket, de mivel a BHA olajban oldódó, a pórusokat belülről is hámlasztja, megakadályozva ezzel a dugacsképződést. Ha pedig nincs dugacs, akkor az olaj könnyebben távozni tud. Ha még nem vagy járatos a kémiai hámlasztók világban, olvasd el, miért must-have egy jó hámlasztó, vagy klikk ide, ha tudni szeretnéd, hogyan érdemes AHA, BHA vagy PHA hámlasztót választani.
  • Használj niacinamide tartalmú bőrápolókat! A pórusok méretének normalizálásában a niacinamide (vagyis B3-vitamin) az egyik legbizonyítottabb hatóanyag. Ő ugyanis a pórusok falát belülről képes feszesíteni, így pedig sokat tesz azért, hogy azok újra normális méretűek és alakúak legyenek. Akár egy jó niacinamide-os tonik is szépen tud javítani a helyzeten, vagy vess be egy célzott, magas hatóanyagtartalmú niacinamide szérumot!
  • Mérsékeld a bőröd olajtermelését: bár kozmetikumokkal csak egy bizonyos mértékig lehet tenni (még :)) ez ügyben, azért van pár dolog, amit bevethetsz. A bőr zsírtermelését nagyban befolyásolja az ún. DHT (DiHydroTestosterone) hormon, amit a szervezet az 5α-Reductase nevű enzim segítségével a testosterone hormonból állít elő. Az új-generációs, olajtermelést szabályozó (de a bőrt nem kiszárító) hatóanyagok többsége az 5α-Reductase enzimet blokkolják, és ezáltal segítenek visszafogni az olajtermelést. Csodára ne számítsunk, de azért érdemes velük (is) próbálkozni. Két BHA hámlasztónkban is van 5α-Reductase blokkoló, mint extra hatóanyag (a Cheer Upban és a Resist BHA folyadékban), illetve szintén ígéretes faggyútermelést normalizálni segítő összetevőket találsz a G&G 101 aPAD-ben és a G&G 101 B-Bomb szérumban.
  • Itasd fel a felesleges olajat! Az agyagos-iszapos vagy szenes maszkok szuperek erre a célra, mert nemcsak a bőr felszínéről, de a pórusokból is képesek felszívni a zsiradékot, ezzel segítenek az eltömődött (és ezáltal kitágult) pórusok elleni harcodnak. Amire figyelj: olyat válassz, ami nem tartalmaz irritáló összetevőket. A mi tippünk a Paula's Choice újragondolt agyagos-szenes fekete maszkja vagy az agyagos, zsiradékfelszívó maszkja.

 

Ajánlott szérumok & maszkok tág pórusok ellen

 

Ha a pórusok az idő előrehaladtával, a túlzott napártalom miatt alakultak ki, akkor olyan összetevőket érdemes bevetned, amik segítenek a bőröd természetes kollagénállományának a megóvásában és a kollagéntermelés fokozásában:

  • Használj retinoidos szérumot! Hogy miért? Mert a retinol nemcsak a legbizonyítottabb anti-aging összetevők egyike, de szuperül segíti a sejtek egészséges működését is és hogy a bőröd és a pórusok fala feszes legyen. Ha kezdő vagy, akkor eleinte egy gyengédebb retinollal kezdj, később pedig, ha úgy érzed, "van feljebb", akkor válthatsz akár az erős, 0,5-1%-os szérumokra is. Ha segítséget szeretnél, hogy milyen erősségű retinolt érdemes választani, klikk ide.
  • A niacinamide Neked is szuper barátod lehet, mert ahogy az előző pontban is olvashattad, segít feszesebbé tenni az elernyedt pórusfalakat. Ráadásul a niacinamide növeli a bőröd keramidszintézisét, ami azért is jó, mert ha pldául kezdő retinolozó vagy, akkor a retinol (sok szuper hatása mellett) mellékhatásként átmenetileg ezt csökkenti a bőrödben. Niacinamide-dal viszont szépen ellensúlyozni tudod a dolgot :)
  • Használj peptides szérumot! A peptidek nagyon sokfélék és sokféleképpen hatnak a bőrre. Sokuk közülük pedig a kollagéntermelés serkentésére is képesek hatni, ezért szuper ötlet egy peptid szérumot is rendszeresíteni a bőrápolásodban.

Ami még segíthet

Ha a fenti tippek sem oldják meg a problémát, akkor amit még érdemes fontolóra venned:

    • Életkorodtól és egészségi állapotodtól függően, érdemes a fogamzásgátló tabletták használatáról elgondolkodni, erről kérd ki orvosod véleményét. Azoknak, akiknek a problémáik a zsíros bőrből fakadnak, egy alacsony hormontartalmú pirula segíthet, hogy kordában tartsa a hormonokat, amik az olajtermelés egyik fő felelősei.
    • Ha úgy érzed, máshogy nem megy, megpróbálhatod akár kinyomni is őket. (Feltéve, hogy eltömődött pórusokról van szó, és nem például a túlzott napártalom miatt megnyúltakról). Persze, nagyon fontos, hogy óvatos legyél, és tudd, hogyan érdemes nekiállni a dolognak. Ehhez a procedúrához itt találsz részletes segítséget.
    • Használj egy klassz primert vagy finishert, ami segtí elkendőzni a tág pórusokat. Ez a problémát persze nem oldja meg, viszont ha napközben, smink alatt nem láthatóak a tág pórusok, akkor Te is jobban érzed magad a bőrödben.
    • Ne csak a bőrápolókat válogasd meg alaposan, de abban is legyél tudatos, hogy milyen sminktermékeket használsz! Ha vaskos, nehéz alapozót raksz fel, csak azért, hogy elfedd a piros foltokat, leplezd az egyenetlen bőrfelszínt és a tág pórusokat, még az is lehet, hogy csak súlyosbítod a problémát (meg semmiképpen sem oldod). Inkább válaszd a primer + könnyű alapozó (például folyékony alapozó) párosát. Plusz, mindig ügyelj rá, hogy este alaposan lemosd a bőrödet, és sose feküdj le sminkben.
Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!