A szeborreás dermatitis - vagy seborrhea, más néven szeborreás bőrgyulladás vagy szeborreás ekcéma - egy olyan krónikus elváltozás, ami viszkető, hámló és pirosas foltokban jelentkezik a bőrön. Leginkább ott szokott előfordulni, ahol a bőröd zsírosabb, jellemző például a fejtetőn, az orrtőben és a mellkason is.

A szeborreát nem könnyű felismerni, a tünetei miatt pedig nagyon könnyű összetéveszteni például a pikkelysömörrel (psoriasis), pedig nagyon nem ugyanaz a két bőrprobléma, és a kezelésük is más.

Ha pedig egyszer a szeborreás dermatitis megjelenik, legtöbbünknél sosem múlik el teljesen, de szerencsére körültekintő és gondos ápolással jól kordában lehet tartani.

Mit jelent pontosan, hogy szeborreás dermatitis?

Az, hogy valakinek szeborreás a bőre, orvosilag azt jelenti, hogy zsíros - tudtuk meg dr. Tamási Béla bőrgyógyásztól. Vagyis, ez egy genetikusan örökölt hajlam: van, aki szárazabb, más éppen zsírosabb bőrt örököl. A dermatitis pedig a gyulladásra utal (ekcémára), a következő minifejezetben pedig mindjárt meg is nézzük, mi is az, ami ezt a gyulladást okozhatja.

Előtte azonban még beszéljünk pár szót arról, amiben saját tapasztalataink szerint sokan bizonytalanok vagytok. Sokszor kerestek minket azzal, hogy a kozmetikus azt mondta, a bőrötök korpás szeborreás, és akkor ez mit is jelent pontosan. Ha visszakérdezünk, gyakran látjuk, hogy ez a kifejezés a legtöbb esetben azt jelenti, hogy a bőröd kombinált vagy zsíros, vízhiányos és például mitesszerekkel vagy pattanásokkal küzdesz. Amit tudnod kell, hogy ez a bőrprobléma azonban nem ugyanaz, mint amiről ebben a cikkben szó van.

A vízhiányos, kombinált/zsíros bőr otthoni bőrápolókkal szuperül menedzselhető, míg a szeborreás dermatitis egy komolyabb "kategória", amivel érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. Már csak azért is, mert nagyon-nagyon könnyű laikusként összetéveszteni más bőrproblémákkal, például rosaceával vagy pikkelysömörrel. A gond pedig az, hogy ezeknek a bőrproblémáknak nem ugyanaz a kezelési metódusuk. Azaz, ha úgy látod, a bőröd pirosas, gyulladt, esetleg viszket is és hámlik, akkor keresd fel a bőrgyógyászod, hogy megtudd, pontosan mi is az, ami ezt okozhatja. Ha már tudod, onnantól könnyebb dolgod van!

Kevés az időd? Nézd meg a videót, amiben dr. Tamási Bélával jártuk körül a bőrproblémát, vagy részletesebb infókért pedig olvasd el a teljes cikket :)

 

Mi okozza?

A szeborreás dermatitisnek, mint általában szinte mindennek, ami a bőrrel vagy az emberi testtel kapcsolatos, több kiváltó oka is van, és egyelőre nem teljesen pontosan tudni, konkrétan mi okozza. Az egyik dolog, aminek szerepe van a kialakulásában, az a genetikai hajlam, vagyis az, hogy zsírosabb a bőröd, de közrejátszhat az is, ha a zsír lebontási folyamata valamiért nálad nem megy olyan flottul, és olyan mellékanyagok keletkeznek, amik aztán hámlást és gyulladást provokálhatnak.

Fő okozójaként pedig a zsíros bőrtípusokon valamiért néha elszaporodó, de egyébként mindenkinek a bőrén ott élő gombát, a Malassezia furfurt szokták megnevezni, aki egyébként ugyanaz a kis gonosz mikróba, ami a malassezia follicutilisért, vagyis a gomba okozta pattanásokért felelős.

A malassezia gomba nagyon trükkös, ami a bőr ápolását illeti. Nemcsak a bőr által termelt lipideket "falja fel" előszeretettel, és okoz ezzel mindenféle galibát (hámlást, gyulladást), de azt is szereti, ha te eteted őt, vagyis olyan kozmetikumokat használsz, amik számára ínyencségnek számító összetevőket tartalmaznak. Éppen ezért, ha szeborreás dermatitised van, akkor a bőrbetegség célzott kezelése mellett arra is nagyon oda kell figyelned, hogy milyen bőrápolókat (és sminktermékeket) használsz - erről részletesebben egy picit lejjebb olvashatsz.

De ha a teljes képet szeretnénk látni, tudnunk kell, hogy számos másodlagos tényező is közre játszhat a dermatitis kialakulásában. Van, akinek a stressz vagy éppen a testsúly válthatja ki (elsősorban a túlsúly), de befolyásolhatja ezeken kívül az időjárás és például az egyéni egészségi állapot is, különösen a különféle autoimmun betegségek. Plusz, bizonyos gyógyszeres kezelések is katalizálhatják a seborrhea kialakulását.

Az életkornak szintén szerepe lehet az elváltozás kialakulásában: néha 3 hónapos vagy fiatalabb kisbabáknál, de általában felnőtteknél, 30-60 év között jelentkezik. Gyakrabban érint férfiakat a dolog, csak ritkábban nőket, és ahogy az eddigiekből is látható volt, a szeborreás dermatitis tipikusan a zsíros bőrűek problémája.

A legfrissebb kutatások arra is rámutattak, hogy a pattanások és a rosacea növelik a szeborreás dermatitis kialakulásának esélyét. Ez persze nem is olyan meglepő, ha belegondolunk, hogy mindkettő egyfajta gyulladásos elváltozás.

Hogyan ismerhetem fel?

A szeborreás dermatitis gyakran jár együtt pirosas foltokkal és zsíros hámlással, sokszor viszkető vagy égő érzést okoz, a hámló részek pedig jellegzetesen fehéres vagy sárgás színűek. Egy felmérés szerint a felnőtt lakosság mintegy 5%-a szenved ezektől a tünetektől.

Ami az előfordulását illeti, alapvetően az egész testen jelentkezhet, méghozzá azokon a területeken, amik zsírosabbak. Az arc területein és "vonzáskörzetében" a szeborrea dermatitis:

  • leggyakrabban a fejbőrön jelentkezik (ezért nagyon könnyű összetéveszteni a száraz fejbőr okozta sima korpával),
  • vagy a hajtő és a homlok találkozásánál,
  • az orrtőben és az "orr árnyékában",
  • illetve előfordul a szemhéjon, a szemöldökön, a fültőben is.

Ami a test területeit illeti:

  • megjelenhet a mellkason (a mellek között),
  • időnként előfordul a háton,
  • valamint a nemi szervek környékén.

A szeborrea pedig időnként gyerekeknél is előfordul; ilyenkor vastagabb, olajos hámló réteget látni a fejtetőn, a szemöldök vonalában, a füleken vagy a mellkason. A gyerekkori szeborrea (másképp „bölcsősapka”) többnyire átmeneti, amit a gyerkőc a legtöbb esetben cirka 1 éves korra szerencsére magától kinő (bár pubertáskor visszajöhet). Esetleg extra kíméletes kezelésekkel rá is segíthetünk kicsit a dologra (például gyógyhatású samponokkal).

A szeborreás dermatitis tüneteinek kezelése

A szeborreás dermatitist klasszikus értelemben véve meggyógyítani nem lehet, viszont kordában lehet tartani a tüneteket. Fontos, hogy ha a fenti jeleket észleled magadon, akkor az első és legfontosabb lépés, hogy keress fel egy bőrgyógyászt, ő majd megmondja, tényleg szeborreás-e a bőröd. Ha így van, legalább tudod, mivel is állsz szemben pontosan, és sokkal könnyebb lesz felvenned a harcot, mint ha csak sötétben tapogatóznál.

A szeborrea kezelésének leggyakoribb három módja a következő (ennek részleteit természetesen a bőrgyógyászoddal kell megbeszélni):

  • Használhatsz helyileg alkalmazható gombaölő készítményeket, például ketoconazole tartalmúakat (Magyarországon ezt a hatóanyagot a Nizoral samponban és krémben találod meg, ez utóbbi vényköteles), zinc pyritione tartalmú samponokat (például a Head & Shoulders korpásodás elleni samponja ilyen), vagy kén tartalmú készítményeket (például ilyen a Detergens Sulfuratum). A fertőtlenítő hatású chlorhexidine és a retinol szintén segíthet, a vény nélkül kapható, patikai Alksebor például tartalmazza ezeket. (Figyelem! Ha retinolos kozmetikumot szeretnél használni szeborreás dermatitis ellen, az csak elviekben lesz jó. Nézz utána alaposan a dolognak, ha a kiszemelt termék ugyanis bármi olyan összetevőt tartalmaz, amivel eteted a malassezia gombát, akkor nem fogsz javulást tapasztalni).
  • A helyileg használatos immunomodulátorok (vagyis olyan gyógyszerek, amelyek szabályozzák az immunrendszer működését), mint például a pimecrolimus hatóanyag, képes lecsendesíteni a túlzottan aktív zsírsejteket, és így csökkenteni a faggyúmennyiséget, amit termelnek. Itthon a vényköteles Elidel krém tartalmazza.
  • Súlyos esetben célzott orvosi készítményeket, szájon át bevehető tablettákat vagy kis dózisokban isotretinoin tartalmú, vényköteles készítményeket is szoktak javasolni, az isotretinoin ugyanis szintén hat a bőr zsírtermelésére és gyulladáscsökkentő hatású is.

Arról viszont, hogy a fenti három kezelés közül (vagy egyéb lehetőségek közül) melyik a legjobb módja a szeborreás dermatitis kezelésének, nincs tudományos közmegegyezés, és máig folynak a kutatások. Te annyit tehetsz, hogy olyan bőrgyógyászhoz fordulsz, akiben megbízol, és aki előtt nyíltan beszélhetsz a bőrproblémádról. Kérdezősködj, mérd fel a lehetőségeidet, és azt, milyen kezelések érhetőek el számodra! Ha a bőrgyógyász által javasolt mód valamiért nem válik be, mindenképp tájékoztasd, hiszen nagy valószínűséggel tud majd másikat, amit kipróbálhatsz. Ne gondold, hogy az az egyetlen és kizárólagos gyógymód, amit elsőre javasolt az orvosod.

Ajánlott lemosó és hámlasztó szeborrea esetén

Bőrápolás szeborreásan

Az, hogy hogyan ápolod a bőröd, óriási hatással lehet a bőröd állapotára, sőt még arra is, hogy mennyire tudod kordában tartani az elváltozást, ezért kiemelten fontos, hogy odafigyelj erre, és mindig tudatosan, alaposan utánanézve az összetevőlistának, válassz magadnak termékeket, bőrápoló és sminktermékeket.

Az első és legfontosabb dolog, amit érdemes tudnod, hogy gyakorlatilag minden termék, ami olyan összetevőket tartalmaz, amik "etetik" a malassezia gombát, kerülendő. Vagyis, feketelistás minden, ami zsírsavakat, növényi olajakat, észtereket, poliszorbátokat, zsíralkoholokat, fermentációkat tartalmaz. Erről a malassezia follicutilisről írt cikkünkben olvashatsz részletesebben, illetve a cikk alján listába is gyűjtöttük, mi az, amit tőlünk használhatsz, mert malassezia-biztonságos, és azt is leírtuk, hol nézhetsz utána, hogy ha más márkáktól szeretnél vásárolni, a kiszemelt formula Neked való-e.

És akkor nézzük részleteiben a dolgot! Ha a szeborreád éppen aktív fázisban van, akkor jó ötlet Nizoral samponnal arcot mosnod, csak kúraszerűen. A benne található gombaellenes hatóanyag segíteni fog lecsillapítani a bőrödet. Használd úgy mint egy arclemosót, a nedves arcodra vidd fel, de várj néhány percet (5-8 percet), mielőtt lemosod.

Később, vagyis 2-3 hét elteltével érdemes ritkítani a használatot: fenntartó kezelésnek heti, kétheti egyszer elég Nizoral maszkozni.

Ha a Nizoral nem szimpatikus valamiért, akkor alternatívaként megnézheted például a fentebb említett termékeket: a zinc pyrithione-t tartalmazó Head & Shoulders korpásodás elleni sampont, a kénes Detergens Sulfuratumot (bár itt érdemes tudni, hogy a kénnek markáns szaga van, ami meg is marad), a chlorhexidine-t és retinolt tartalmazó Alksebort.

Fontos, hogy a bőrápoló kit-ed, amit használsz a mindennapokra, malassezia-biztonságos legyen. Válassz egy gyengéd, vízzel tökéletesen leöblíthető, malassezia-safe lemosót, nálunk kettő ilyet is találsz: a Paula's Choice All Over Hair & Body Shampoo-ját, illetve a Geek & Gorgeous 101 Jelly Jokerét.

Ajánlott hidratáló termékek szeborrea esetén

Hiába a hámlás, neked a hámlasztással érdemes csínján bánnod. Malassezia-safe hámlasztóból kevés van, de azt is jó, ha csak ritkán használod, olyan heti 1 alkalom már szépen segíthet a hámlás kontrollálásában. Nálunk, amit biztonságosan használhatsz, az a Geek & Gorgeous Cheer Up hámlasztója, amit az esti bőrápolási rutinodba építsd bele: tiszta, de száraz bőrön használd, oszlasd el a bőrödön körülbelül úgy, ahogy a férfiak az after shave-et szokták (csak gyengédebben), és várd meg, míg tökéletesen beszívódik. Arcra, testre, sőt fejbőrre is egyaránt használhatod, ahol éppen szükségét érzed.

 

Kezdd itt, ha a személyes,
tudatos bőrápolási rutinodat keresed :)

Komplett rutint keresel?
Kattints a rutinvarázslóra!

 

Ami a hidratálást illeti, járj nyitott szemekkel, a legtöbb hidratáló ugyanis tartalmaz nem-biztonságosnak tekinthető zsírsavakat és/vagy növényi olajakat. Amik nálad biztonságosnak tekinthető hidratáló/emolliens összetevő, az a squalane, az MCT olaj (az összetevőlistán így találod: caprylic/capric triglyceride), valamint a szilikonolajak (pl. dimethicone, cyclomethicone stb.) Jó ötlet például a Geek & Gorgeous 101 Hydration Station hidratálóját vagy a Paula's Choice Calm Restoring Moisturizer kombinált/zsíros bőrre való hidratálóját használni, vagy a Skintegra 100% Squalane olaját is érdemes kipróbálni.. Reggeli fényvédelemre tőlünk a Paula's Choice RESIST Youth-Extending Daily Fluid SPF 50-t tudod biztonságosan használni.

Példa bőrápolási rutin szeborreás bőr esetén

Mintarutin malassezia-biztonságos termékekkel:

REGGELESTE
1. Langyos vizes arcmosás 1. Lemosó: Geek & Gorgeous 101 Jelly Joker
2. Hámlasztó: G&G Cheer Up (heti egyszer)
2. Szérum: G&G 101 HA 5 Light 3. Szérum: G&G 101 HA 5 Light
2. Fényvédő: PC RESIST Fluid SPF 50 4. Hidratáló: Paula's Choice Calm Hidratáló
VAGY G&G Hydration Station

Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!

Források

  1. Acta Dermatovenerol Croat 2012, 20(2):98–104;
  2. Bolognia, Jean L., ed., Dermatology, pp. 215–218, New York: Mosby, 2003;
  3. Freedberg, Irwin M., ed., Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine, 6th ed., pp. 1198, 1200, 1374, New York: McGraw-Hill, 2003;
  4. Habif, T. P , ed., Clinical Dermatology, 5th ed., Philadelphia: Mosby Elsevier, 2009;
  5. "What Is Cradle Cap? What Causes Cradle Cap?" Medical News Today; Mycopathologica, December 2006, pages 395–400;
  6. Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings, December 2005, 295–297;
  7. Seborrheic dermatitis, The Mayo Clinic, [link]
  8. Adult Seborrheic Dermatitis, J Clin Aesthet Dermatol. 2011 May; 4(5): 32–38. [link]
  9. Prevalence and determinants of seborrhoeic dermatitis in a middle‐aged and elderly population: the Rotterdam Study, M.G.H. Sanders L.M. Pardo O.H. Franco R.S. Ginger T. Nijsten, British Journal of Dermatology, 2017 [link]
  10. Seborrheic dermatitis, An. Bras. Dermatol. vol.86 no.6 Rio de Janeiro Nov./Dec. 2011 [link]
  11. Piros és hámló bőr az arcon: ez a seborrhoeás dermatitis, dr. Tamási Béla, 2020 [link]
  12. Scaly Scalp? You May Have Seborrheic Dermatitis!, dr. Sandra Lee, 2017 [link]