mitesszerek

Ebben a cikkben:

A mitesszereket senki sem szereti. Nem csoda: rettentő makacsak, folyamatosan oda kell figyelni, nehogy visszatérjenek megint, és rontják kicsit a bőrképet is. A kis, fekete pöttyök kísértetiesen hasonlítanak a szennyeződés jeleihez, valójában azonban semmi közük bőröd tisztaságához. De akkor mik is ezek, és hogyan tudsz megszabadulni tőlük?

Mi az a mitesszer, és miért leszek mitesszeres?

A mitesszerek fekete kis dudorszerű pöttyök, amik általában az orron, orrtőben, állon, néha a homlokon, esetleg az orcarészen jelennek meg. Nyitott eltömődött pórusok (nyitott komedók), nem-gyulladt aknészerűségek, amik nem okoznak pirosságot vagy váladékozást, de borzasztó zavaróak tudnak lenni. És hogy miért tömődhetnek el a pórusaid, és ölthetnek fekete színezetet? Ennek oka leginkább a faggyúmirigyek túlzott olajtermelése.

  • Genetikai vagy egyéb okok (pl. hormonális vagy tartós irritáció) túlzott faggyútermelést idéznek elő a pórusok mélyén, a faggyú pedig önkéntelenül is a bőrfelszín irányába törekszik.
  • A pórus fala - a bőrfelszínhez hasonlóan - folyamtosan hámlik, de ez nem megy flottul, és a hámló sejtek hajlamosak összetapadni, nagyobb egységekben hámlani.
  • A túl sok faggyú az elhalt hámsejtekkel összekeveredik, áramlása lelassul. A keverék a vaskosabb állag miatt nem tud normális úton, a póruson keresztül távozni. Dugaszt képez (komedó), és jobb híján megül a pórusokban.
  • A túl sok zsír és az elhalt hámsejtek együttese levegő és fény hatására oxidálódni kezd, és fekete sapkát ölt. Ezt látod Te is a tükörben.

Kevés az időd? Nézd meg a videót, részletesebb infókért pedig olvasd el a teljes cikket :)

 

Mit NE tegyél, ha meg akarsz szabadulni tőlük?

A mitesszerek makacs kis bőrhibák, de a jó hír, hogy szuperül lehet csökkenteni őket, akár el is tudod tüntetni őket a bőrödről. De persze jó, ha reálisan tartod az elvárásaidat, általában olyan 80-90%-os csökkenés az, amit egy következetes rutinnal el tudsz érni. Ehhez először is fontos tudnod, mivel jobb, ha nem is próbálkozol, illetve mi az, amit lehetséges, hogy a bőrápolásodban elrontasz:

  • Sok kozmetikum olyan összetevőket tartalmaz, amik rövidtávon ugyan jó érzetet keltenek a bőrön, hosszútávon viszont serkentik a túlzott faggyútermelést a bőrben, így idővel csak rontanak a helyzeten. Az irritáció ugyanis stimulálhatja a bőrben található idegvégződéseket, ami hormonkibocsátáshoz, és fokozott faggyútermeléshez vezethez, amitől – ördögi kör – még több mitesszerünk lesz. Ne használj tehát olyan kozmetikumokat, amik ilyen irritáló összetevőket tartalmaznak, például alkoholt, borsmentát, mentolt, citromot, lime-ot vagy eukaliptuszt.
  • Ne próbáld mitesszer eltávolító tapasszal „kirántani” őket a helyükről. Egyrészt az maximum a dugacs legkülső, fekete rétegét távolítja el, nem képes a pórusok mélyéből kihúzni a mitesszereket, így garantált, hogy hamarosan ismét viszontlátod őket. Másrészt, a gyakori tapaszozás miatt elernyedhet a pórusfal, és csak rosszabb lesz a helyzet. Ha pedig extrán nincs szerencséd, akkor még a hajszálerek is elpattanhatnak.
  • A mitesszereket nem lehet leradírozni, mert a probléma nem a bőr felszínén van, ahol a radír próbál valamit csinálni, hanem a pórusok belsejében . A kitartó radírozás viszont irritációt okozhat, ami könnyen az ellenkezőjébe csap át, és csak növeli a faggyútermelést.
  • A közhiedelemmel ellentétben pontosan ugyanezért a mikrodermabrázió sem hatol a probléma gyökeréig , vagyis az eredmény, melyet a kezelést követően tapasztalsz, csak átmeneti.
  • Ha nincs gyakorlatod benne, inkább ne nyomkodd a mitesszereket. Egyrészt ha nem vagy óvatos, könnyen felsértheted a bőrödet, ami hegesedéshez vezethet, másrészt pedig még az is lehet, hogy a nyomással csak még beljebb tolod, arról nem is beszélve, hogy a kezedről olyan baktériumokat vihetsz át az arcodra, amik aztán gyulladást idézhetnek elő. (Ha mégsem bírod megállni, akkor tanuld meg, hogyan csináld jól! Klikk ide a tippekért, hogyan nyomd ki a mitesszereket és pattanásokat!)
  • Kerüld a szilárd szappanokat, mert több ponton is problémásak. Egyrészt azok az összetevők, amik a szilárdságért felelnek, hipp-hopp eltömíthetik a pórusaidat, amit éppen elkerülni szeretnél. Másrészt a szappanok legnagyobb része magas pH-értékű (a bőr enyhén savas pH-értéken érzi klasszul magát (5-ös érték alatt egy picivel)). Ez azért gond, mert ha ezt az egyensúlyt egy jóval magasabb pH-értékű termékkel (mint például a ph 9-10-es szappanok) lerohanjuk, akkor annak könnyen irritáció, bőrfeszülés, szárazság, ugyanakkor fokozott faggyútermelés vagy akár pattanás lehet a következménye.
  • A mitesszeres részeken kerüld a gazdag krémeket vagy nehéz, olajos hidratálókat! Azok az összetevők, amelyek a krémek tömörségéért felelősek, eldugíthatják a pórusokat. Ha az orca részeid szárazak, elég, ha csak ott használsz gazdagabb krémeket.

MIT NE TEGYÉL lista:
  • Ne használj irritáló összetevőket is tartalmazó kozmetikumokat (pl. kerüld az alkoholt, borsmentát, mentolt, citromot, lime-ot vagy eukaliptuszt)
  • Ne tapaszozz
  • Ne radírozz (a mikrodermabrázió sem jelent tartós megoldást)
  • Ne nyomkodj
  • Ne használj klasszikus téglaszappanokat
  • Ne használj gazdag, krémes formulákat

ajánlott termékek

Mitesszerek ellen - hosszútávú megoldások

Oké, most, hogy tudod, mit ne tegyél, már csak az van hátra, hogy leírjuk Neked, mit célszerű tenned, ha tényleg hatékonyan fel akarod venni a kesztyűt a mitesszerekkel.

Először jöjjenek azok a tippek, amik hosszútávon tudnak segíteni abban, hogy egyre kevésbé okozzanak majd problémát a mitesszerek:

  • Szerezz be egy klassz BHA típusú, pórustisztító hámlasztót! A BHA (vagyis szalicilsav) ugyanis képes a pórusok mélyére hatolni, és belül "helyrerázni" a pórusfalak normális hámlási folyamatát, ezzel pedig segít kipucolni a felesleges olajat és az elhalt hámsejteket. Ez azért is jó, mert hosszútávon a faggyúáramlás helyreállhat, a felesleges zsiradék pedig ismét szabadon távozhat. A BHA-s kémiai hámlasztó tehát kulcslépés, ha zavarnak a mitesszerek! Lehetőség szerint olyat válassz, ahol a hámlasztó összetevők mennyisége ismert (1 vagy 2% az ideális) és a formula mentes az irritáló összetevőktől (nálunk a shopban mind ilyen). Erre a problémára pénztárcabarát kategóriában érdemes lehet megnézni a Geek & Gorgeous 101 Porefectly Clear géles hámlasztóját, ami 2% szalicilsavat tartalmaz, vagy high-end kategóriában a Paula's Choice Akin Perfecting 2% BHA Liquidet, ami szintén 2% BHA-t tartalmaz, és a márka bestsellere világszinten, nem véletlenül.
  • Vess be olyan összetevőket, amik segítenek a bőr zsírosságának normalizálásában! Ebben bizonyítottan klasszul segít a niacinamide és a cink. Ezeket az összetevőket ütős mennyiségben megtalálod a Geek & Gorgeous 101 B-Bomb szérumban. De szuper lehet például a sarcosine, a Potassium Azeloyl Diglycinate (PAD) és a nordihydroguaiaretic acid + oleanolic acid párosa is. Sarcosine-t a 101 B-Bomb is tartalmaz, illetve a Geek & Gorgeous Cheer Up 6% Mandelic + BHA Liquid; PAD-ot a Geek & Gorgeous 101 aPAD-ben, míg a fent említett párost a Paula's Choice RESIST Daily Pore-Refining Treatment 2% BHA-ban találsz. Ezenkívül, bizonyos növényi kivnatok (réti legyezőfű, illatos ruta) is segíthetnek a dologban -- igaz, ők inkább a felesleges faggyú kioldását segítik a pórusokból.
  • Használj niacinamide tartalmú termékeket, például egy niacinamide-os szérumot és/vagy egy niacinamide-os tonikot! A niacinamide az előző kategóriában is szerepelt (faggyútermelés normalizálása), és tényleg nagyon sokoldalú összetevő, többek között segít a pórusok falának a feszesítésében is, így szuper dolog, hogy a kitágult pórusokat ismét normalizáld. (Csak zárójelben írjuk, hogy ha szeretnéd, hogy a tág pórusok ne jelentsenek problémát, akkor a napi fényvédelem is fontos. A káros UV sugarak ugyanis elősegítik a pórusok falának az elernyedését, a tartásának a megrogyását, ez pedig kitágult pórusokhoz vezet. További infót arról, hogyan normalizáld a tág pórusok méretét, itt találsz.)
  • Használj heti pár alkalommal egy agyagos maszkot, az agyagok (kaolin, bentonite, illite) ugyanis remek kiegészítői a mitesszerek elleni harcnak. Amiért klasszak, hogy egyrészt a bőr felszínéről, másrészt a pórusokból is képesek zsiradékot felszívni, ezzel pedig hozzájárulnak a tiszta pórusokhoz és az egészséges pórusműködéshez. Régóta nagy kedvenc nálunk a show-ban a Paula's Choice Skin Balancing agyagos maszkja, illetve érdemes lehet kipróbálni például a Skintegra Volcanica maszkot is.

MIT TEGYÉL lista:
  • Használj BHA hámlasztót
  • Vess be faggyútermelést normalizáló összetevőket
  • Használj niacinamide-os terméket
  • Használj agyagos maszkot

Ajánlott hosszútvávú megoldások

Általános tippünk pedig, hogy az összes bőrápoló, amit használsz, gyengéd legyen, ne tartalmazzon irritáló összetevőket, és ha mitesszerekkel küzdesz, akkor használj inkább géleket, és könnyed kozmetikumokat, mert azok az összetevők, amelyek a krémek tömörségéért felelősek, eldugíthatják a pórusokat.

 



Mitesszerek eltüntetése - SOS kezeléssel

És akkor most nézzük, mik azok az SOS formulák, amik azonnal & látványosan csökkenteni tudják a mitesszerek számát. Ez egy "spa otthon" minikezelés, szuper kis turbó például lusta vasárnapokra:

Az SOS "spa otthon" kezelés:
  • BHA hámlasztó
  • agyagos maszk
  • olajos lemosó

A képen láthatod, hogy egyetlen ilyen SOS kezelés után mekkora a változás az orron lévő mitesszerekben. Ezt a képet mi magunk csináltuk, és semmilyen "utómunka" nincsen rajta.

SOS mitesszer elleni rutin - előtte utána

Ajánlott SOS megoldások

Gyakran ismételt kérdések

Mit tegyek mitesszerek ellen?

A mitesszereket az eltömődött pórusok okozzák: az elhalt hámsejtek és a túl sok faggyú keveredése. A faggyú túltermelése ellen top hatóanyagok a niacinamide és a cink, a hámlási folyamat normalizálására szuper egy BHA hámlasztó. Kiegészítésként heti 1-2 alkalommal érdemes még agyagos maszkot is bevetni.

 

Kezdd itt, ha a személyes,
tudatos bőrápolási rutinodat keresed :)

Komplett rutint keresel?
Kattints a rutinvarázslóra!

 

A mitesszerek kinyomása segít?

A mitesszerek kinyomása átmenetileg segít, de nem oldja meg a problémát, az idővel vissza fog térni. A kulcs egy jó arcápolási rutin. Ha nem bírod ki nyomkodás nélkül, fontos, hogy fordulj szakemberhez, vagy nézz utána hogyan kell otthon helyen csinálni. Ez a Youtube videó például segít ebben.

Általános, otthoni teendők lépésről-lépésre:

  • Először is, gondosan válaszd meg a nyomkodás időpontját, a hormonális, belső ciklusodtól függően. Csakis akkor állj neki a dolognak, ha éppen nyugodt periódusban vagy, aktív gyulladt dolgok nincsenek vagy (önmagadhoz képest) kevés van csak a bőrödön. Ha lány vagy, akkor menstruáció után (vagy vége felé) jó időpont szokott lenni.
  • Mosd meg az arcodat és kezedet, legyen mindened tiszta!
  • Jó ötlet nyomkodás előtt egy hosszasabb, meleg zuhanyt venni, vagy helyezz az érintett területre egy meleg (de nem forró!) nedves törölközőt, hagyd rajta 2-3 percig, majd töröld szárazra a bőröd!
  • Fogj az ujjaid közé egy tiszta kendőt vagy papírzsepit (ez azért is fontos, nehogy véletlenül megcsússzon a kezed, és ezzel felsértsd a bőrt)! Finoman, egyenletesen nyomd be a bőrt a pórus körül, majd ujjaidat mozgasd le, aztán fel.
  • A műveletet csak egyszer ismételd! Ha nem történik semmi, az azt jelenti, hogy a mitesszer nem távolítható el ezzel a módszerrel. Ne erőltesd a kinyomást, mert könnyen sebesedhet és hegesedhet a bőröd!
  • Végül kend át alaposan egy pórustisztító, BHA hámlasztóval az arcod!

Ne feledd: soha ne kapard, bökdösd, nyomkodd vagy csípd és szorítsd össze a bőröd túl erősen!

Mit jelent az, hogy mitesszer?

A mitesszer nyitott eltömődött pórus (nyitott komedó). Elhalt hámsejtek és faggyú keveréke, ami dugacsot képez, és levegő hatására a teteje oxidálódik és fekete színezetet ölt. Megfelelő bőrápolási rutinnal (lásd ennek a cikknek a korábbi része) sokat tehetsz ellene.

Mi történik, ha nem nyomom ki a mitesszereket?

A mitesszerek kinyomása maximum átmenetileg hozhat javulást, de csakis akkor, ha jól csinálod. Máskülönben irritációhoz, hegekhez vezethet. Érdemes ehelyett inkább egy célzott, mitesszerek elleni arcápolási rutint követni, olyan top hatóanyagokkal, mint a BHA és niacinamide. Egy ilyen rutin követésével nem szükséges nyomkodnod a bőrödet, ugyanis ezek a bőrben lejátszódó folyamatokat célozzák: a túl sok faggyútermelést segítenek normalizálni (niacinamide), illetve a pórusok falán az akadozó, rosszul működő hámlási folyamatot normalizálni (BHA).

A bőrradír megoldást jelenthet?

Az arcradír a bőrfelszínről fizikai úton távolítja el az elhalt hámsejteket. A gond azon túl, hogy ez irritációt és mikrosérüléseket is okozhat, a mitesszerek szempontjából az, hogy itt a probléma nem a bőr legkülső részén, hanem mélyebben, a pórusokban van. Vagyis: hiába is próbálsz valamit a felszínen "karistolni", azzal legfeljebb a fekete sapkát távolítod el, de maga a dugacs ellen nem tettél.

Mitesszerek ellen (ahogy a fenti cikkből is kiderül), érdemesebb inkább BHA-típusú hámlasztót választani, ami szintén az elhalt hámsejtek gördülékeny távozását segíti, de mivel egy zsírban oldódó összetevőről van szó, képes a pórusok mélyébe hatolni, és ott, a pórusfalakon rendezni a problémát.

Ha érdekel részletesebben, mik azok a kémiai hámlasztók, akkor itt olvashatsz róluk.

Mi az abszolút nr. 1 termék mitesszerek ellen?

Erre nehéz jól válaszolni, mert mindenkinek a bőre más és más, és ezért változó, hogy kinek mi válik be a leginkább. Ha mégis általános termékkategóriát kellene mondanunk, akkor szerintünk a BHA hámlasztók között érdemes szétnézned. A Paula's Choice RESIST Daily Pore-Refining Treatment 2% BHA-ban azért lehet klassz választás, mert benne nordihydroguaiaretic acid + oleanolic acid faggyútermelést szabályozó párosa is van.

Másoknk viszont egy niacinamide+cink szérum az, ami a wow hatást hozza, itt a Geek & Gorgeous 101 B-Bomb szérumot érdemes megnézni (utóbbiban sarcosine is van).

Ezeket a termékeket tinik is használhatják mitesszerek ellen?

Igen, használhatják :) Két top termék tiniknek egy gyengéd BHA hámlasztó (pl. a Paula's Choice Clear Regular Strength Anti-Redness Exfoliating Solution With 2% BHA és egy niacinamide+cink szérum (például a Geek & Gorgeous 101 B-Bomb).

Oké, használok mitesszerek elleni célzott dolgokat. Mennyi idő után láthatok változást?

Ez kicsit mindig egyénfüggő, de alapvetően azt mondanánk, makacsabb bőrprobléma esetén (mint például a mitesszer is), nem érdemes csettintésre csodát várni - bár, tegyük hozzá, azért az SOS spa kezelés otthon elég meggyőző tud lenni, de persze ennek mértéke is mindenkinél kicsit más lehet.

Egy klassz mitesszer elleni rutinnal olyan 4 hét alatt azért már látnod kell valamiféle változást, ami idővel még javulni is fog.

A mitesszer elleni termékek kúraszerűek?

Nem, az otthoni bőrápolásban kevés dolog van, ami kúraszerű. Egy kiegyensúlyozott, számodra klasszul követhető rutint érdemes kialakítani, és akkor azt szépen csinálni. Ha eléred, hogy a mitesszereid száma jelentősen csökkenjen, majd felhagysz mindennel, akkor a probléma idővel nagyon-nagy valószínűséggel vissza fog térni. A bőrápolók ugyanis a bőrben lezajló folyamatokba tudnak beavatkozni, de magukra a mélyebb okokra nincsenek hatással.

Ha nem hidratálok, az megoldás?

Logikusan hangzik, hogy ha az a baj, hogy túl sok faggyút termel a bőröd valamiért, ami megül a pórusokban, akkor csak egyszerűen ne hidratáljunk (sőt! szárítsunk is), és akkor megoldódik a probléma. Sajnos ez viszont nem így van, nagyon-nagyon nem így van.

A bőr működése roppant bonyolult gépezet, és annyi biztos, hogy akkor tud jól működni, és például megfelelő mennyiségű faggyút termelni, ha egyensúlyban van, ehhez pedig a megfelelő hidratáltság elengedhetetlen. Saját tapasztalatból is mondhatjuk, hogy a célzott, mitesszerek elleni termékeket ha könnyed állagú hidratálóval kombinálod, akkor szebb eredményeket érhetsz el, hiszen tovább támogatod a bőröd természetes, megfelelő működését.

Mitesszer vagy sebaceous filament?

Beauty geekek között gyakori téma, hogy mitesszerrel vagy ezzel a kimondhatatlan nevű jelenséggel állsz-e szemben. Az az igazság, hogy a sebaceous filament nagyon kísértetiesen hasonlít a mitesszerre, bár kicsit kisebb és nem minden esetben fekete (hanem inkább szürkés vagy hússzínű). Viszont, éppen annyira idegesítő, mint a mitesszer, és ráadásul ugyanazok a módszerek is válnak be ellene, ezért mi nem szedtük szét 2 külön kategóriára a dolgot. Ha kisebbek, ha nagyobbak a pöttyök, ugyanazokkal a bőrápolókkal fogsz tudni segíteni rajtuk!

Nincs sok időm, de szeretnék eredményeket. Tudtok ajánlani valami gyorsan végigcsinálható rutint, mitesszerek ellen?

Az instagramunkon találsz sok-sok bőrtípus és bőrprobléma szerinti példarutint. Például ún. "lazy" mitesszerek elleni rutint is:

 

A "lazy" rutin elemei:

REGGELESTE
1. langyos vizes arcmosás1. Lemosó: PC DEFENSE Cleanser
2. Szérum: G&G 101 B-Bomb2. Hámlasztó: PC RESIST 2% BHA
3. Hidrataló + SPF: PC RESIST SPF 504. Hidratáló: PC Water-Infusing Moisturizer

 

Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!

 

Források:

  1. The New Ideal in Skin Health: Separating Fact from Fiction, Carl Thornfeldt and Krista Bourne, 2010, 61
  2. Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery, September 2008, 170–176.
  3. Expert Opinion in Pharmacotherapy, April 2008, 955–971.
  4. Dermatologic Surgery, January 2008, 45–50.
  5. Clinical Dermatology, September-October 2004, 367–374.
  6. Global Cosmetic Industry, November 2000, 56–57.
  7. Archives for Dermatological Research, March 1976, 9-21.
  8. Before You Pop a Pimple, webmd.com, Shelley Levitt
  9. Studies on the effect of salicylic acid on normal skin., Davies M, Marks R., The british journal of dermatology, 1976.
  10. Wie entsteht Acne vulgaris?, G. Plewig, Der Hautarzt, February 2010, 99-106.
  11. Acute skin barrier disruption with repeated tape stripping: an in vivo model for damage skin barrier, Yanrui Gao, Xuemin Wang, Shuangyu Chen, Shuyuan Li, Xiaoping Liu, 2012.
  12. Az összetevő-leírások forrása az Incidecoder