Ebben a cikkben:

Ha bármennyire is érdekel az anti-aging vagy a smart aging, akkor a retinolt ki kell próbálnod.
Tényleg, kell.
A napi fényvédelem használat mellett ugyanis a retinolfélék családja a legbiztosabb és legbizonyítottabb dolog, ami tehetsz a hosszú távon egészséges és fiatalos bőrért.
Könyvtárnyi szakirodalom támasztja alá a hatását; csak kérdezd meg bármelyik bőrgyógyászt, olvass utána bármilyen tudatos, tudományos bőrápolással foglalkozó helyen, ebben az egyben gyakorlatilag mindenki egyetért: a retinol működik.
Szuper, kezdőknek is ideális retinolos termékünk kombinált-zsíros bőrre a G&G 101 A-Game szérum, száraz bőrre pedig a The Ordinary retinol olaja. Ha nem akarsz elmélyülni a részletekben, de okosan akarod ápolni a bőröd, kezdd közülük a bőrtípusodnak megfelelővel. Használd minden este, reggel pedig használd mellé a kedvenc fényvédős hidratálódat, és máris megtetted a két legfontosabb dolgot a hosszú távon egészséges és fiatalos bőrért.
Ha viszont érdekelnek a részletek, olvass tovább, és a cikk végére retinol szakértő lesz Belőled. :) Először is tisztázzuk a fogalmakat, mi is az a retinol, retinal, retinolsav vagy éppen retinoid, hogyan is működik pontosan, és milyen hatást gyakorol a bőrödre, majd azt is sorra vesszük, hogy hogyan használd, és hogyan válaszd ki a Neked megfelelő terméket.
Ha pedig inkább videózós típus vagy, akkor íme:
Retinol vs. retinal vs. retinolsav vs. retinoidok vs. bakuchiol - mi micsoda?
Először is kezdjük a retinoidokkal . Ő az összefoglaló név, amibe beletartozik a retinol, a retinal, a retinolsav és még jópár egyéb másik származék is. Vagyis retinoidok = A-vitamin származékok családja. (Mi az egyszerűség kedvéért, mivel általánosan így elterjedt, retinolokat írunk a helyes retinoidok megnevezés helyett). A retinoidok a bőrápolás királyi családja. A családnak jópár tagja van, mindegyikre lehet úgy hivatkozni, hogy ő egy retinoid, vagy a retinoidok családjának a tagja.
A retinolsav a család "feje", ha a királyi-család hasonlatnál maradunk, akkor maga Erzsébet királynő. Ő az aktív molekula, amit a bőr sejtjei értelmezni tudnak, és az ő parancsára a bőrsejtek mindenféle jó dolgot kezdenek csinálni, például több kollagént termelnek. Ismerős lehet a tretinoin szó is, ami a retinolsav szinonimája, vagyis tretinoin = retinolsav. A tiszta retinolsav az egyetlen (!) FDA által is jóváhagyott anti-aging hatóanyag, vagyis olyan és akkora mennyiségű bizonyíték van mögötte, mint a vényköteles gyógyszerek mögött, ő maga is vényköteles gyógyszer hatóanyag.
A retinol a tiszta A-vitamin szinonimája, és a királyi családban ő Vilmos hercegnek felel meg, vagyis két lépésre van a tróntól. Maga a retinol nem aktív molekula, de szerencsére a bőrben lévő enzimek (két lépésben) átalakítják retinolsavvá. Az átalakulás után pedig ugyanazt csinálja, mint a retinolsav, vagyis fiatalos működésre programozza át a bőrsejteket. Az átalakítás nem megy a leghatékonyabban, az általánosan elfogadott közelítés szerint a retinol 10-20-szor kevésbé hatékony, mint a retinolsav. Vagyis egy 1% retinol szérum hasonlóan hatásos, mint egy 0.1-0.05%-os retinolsav szérum (ez brutál erősnek számít, a kis számok ne tévesszenek meg !!!).

Komplett rutint keresel?
Kattints a rutinvarázslóra!
A retinal (vagy más néven Retinaldehyde) a retinoidok famíliájában nagyon kiemelkedő pozíciót foglal el, ő a királyi család Károly hercege, vagyis a közvetlen trónörökös, aki csak egy átalakulási lépésre van a koronától, a retinolsavtól. Kutatások szerint a retinal egyébként több mint 10x olyan hatékonyan alakul át a bőrben az aktív sav formára, mint a retinol. Hatékonyságban közelebb esik a vényköteles retinolsavhoz, mint az otthoni bőrápolás szupersztár összetevőjének, a retinolnak a hatásához. Egy kutatás például, ami 0.05% retinalt és 0.05% retinolsavat hasonlított össze, arra jutott, hogy mintegy 18 hét távlatából mindkettő látványosan hatott a ráncok és a bőregyenetlenségek csökkenésében, a különbség nem volt jelentős. Hatékonysága ellenére a retinal mégis nagyon gyengéd, és jól tolerált hatóanyag.
Beszélnünk kell még a Hydroxypinacolone Retinoate (HPR)-ról, ami szintén a retinoidok családjának a tagja, méghozzá egy néhány éves új-generációs tagja. Ha a királyi családfán el akarjuk helyezni, akkor ő Erzsébet királynő testvére, Margit hercegnő lesz. A HPR mögött nincs még annyi kutatás és bizonyíték, mint a retinol vagy akár a retinal mögött, de a hatalmas ígérete az az, hogy ő maga is aktív molekula, akárcsak a retinolsav, vagyis nem kell átalakulnia és közben veszítenie a hatékonyságából, de mégsem okoz olyan irritáló mellékhatásokat, mint a tiszta retinolsav, sőt a retinolnál is gyengédebb a bőrhöz.
Ugyan kémiailag nem az A-vitaminok családjába tartozik, de hatásában sokféle módon hasonlít a retinoidfélékhez a bakuchiol, amiről mostanában egyre többet hallani, és ami megtalálható például a Paula's Choice Clinical 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment-ben is. Sőt, a bakuchiol egy növényi eredetű molekula, ami antibakteriális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai mellett - hasonlóan a retinolhoz - serkenti a bőr természetes kollagéntermelését is. Összességében érdemes tudni róla, hogy az évtizedek óta ismert és kutatott retinolhoz képest a bakuchiol hatásáról még jóval kevesebb szakirodalom van. Ami viszont van, az nagyon biztató, nem véletlenül szokták úgy emlegetni, mint "növényi retinol alternatíva". Ráadásul szuper "csapat-játékos" is: képes az egyébként kifejezetten instabil retinolt stabilizálni és a hatására is ráerősíteni. Mind anti-agingben, mind pattanások ellen szuper összetevő.
Ajánlott termékek
Retinol krém: mi a hatása, mit várjak tőle?
Dr. Leslie Baumann a Cosmetic Dermatology könyvében azt írja, hogy 125 (!!!) féle bőrbetegségnél van valamiféle hiteles adat arról, hogy a retinol (illetve a retinolsav) segít rajta. Az anti-aging és annak szinte minden vonatkozása (vagyis ráncok, a bőr feszessége, simasága, egyenletessége) a retinol erőssége, de hatásos a pattanások és pigmentfoltok kezelésében is.
Ha a retinolfélék hatását sejtszinten nézzük, akkor talán a legismertebb és legfontosabb tulajdonságuk, hogy serkentik a bőr saját kollagéntermelését, ami a feszesebb, ránctalanabb bőrhöz kulcsfontosságú. Ráadásul antioxidáns hatásuk is van, amivel pedig lassítják a meglévő kollagén lebomlását, szóval duplán is elősegítik a bőr egészséges kollagéntartalmát.
Emellett sok más fontos bőrben lévő fehérje és GAG (vízmekötő anyagok) termelődését is serkentik, és hosszabb távú használattal nem csak feszesebb, és kisimultabb, de hidratáltabb is lesz a bőr a retinoloktól.
Ha ez nem lenne elég, a retinolok szintén fontos hatása, hogy szabályozza a bőrsejtek osztódását, felgyorsítja a felső réteg megújulását, aminek a pigmentfoltok halványításában, pattanások elleni küzdelemben és a bőrfelszín simaságában is szerepe van.
Hány éves kortól használjak retinolt?
Sokan hiszik azt, hogy á, az anti-aging termékek ráérnek majd akkor, ha 40+os az ember, vagy mikor a mélyebb ráncok már komoly problémát jelentenek. Ez egyáltalán nincs így!
A kutatások azt mutatják, hogy a kollagén mennyisége a húszas évektől kezdve folyamatosan és közel egyenletesen csökken, évente kb 1%-ot ilyen grafikon mentén (ez a kutatás egyébként rámutatott a világ egyik nagy igazságtalanságára is, arra, hogy a férfiaknak minden életkorban több kollagén van a bőrükben, mint a nőknek, viszont a csökkenés mértéke férfiaknál és nőknél is ugyanolyan egyenletes.):
Ezért már a húszas években érdemes elkezdened egy gyengédebb retinolos terméket, 25 felett már erősebben ajánlott, 30 felett pedig igazi must-have!
Hogyan válasszak retinolos terméket?
Egy jó retinolos termék (és a nálunk lévő retinolos termékek :)) ismérvei ezek:
- Ismert a hatóanyag pontos mennyisége: mivel a retinolfélék nagyon aktív hatóanyagok, fontos tudni, hogy mennyi van a formulában. Ha egy márka ezt nem hajlandó elárulni, érdemes másikat keresned.
- A hatóanyag megfelelően stabilizálva van: a retinolok nagyon-nagyon instabil összetevők, és fény, levegő hatására hipp-hopp lebomlanak (fényérzékenyek). Tégelyes csomagolásban nem érdemes retinolos krémet venni. Legideálisabbak a légmentes csomagolásba került formulák (ilyenek a Paula's Choice retinol szérumok, amiket még speciális vákum alatti eljárással is gyártanak vagy a Geek & Gorgeous 101 retinalos szérumok), illetve azok a formulák, amiben kapszulázott, stabilizált retinol van, mint például a The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsionben. A formulában lévő további antioxidánsok is segíthetik a stabilitást, legtöbb esetben a BHT nevű szintetikus antioxidáns molekulát használják erre a célra.
- Nincsen benne egyéb, irritáló összetevő: a retinol, főleg nagyobb mennyiségben "mellékhatásként" irritálhatja a bőrt, így egy retinolos krémnél főleg fontos, hogy ne legyenek benne felesleges irritáló összetevők, mint az alkohol, illatanyagok vagy illóolajok.
Ha a fenti három feltétel teljesül, akkor minden valószínűség szerint egy klassz retinolos termékkel van dolgunk, de honnan tudhatod, hogy személyesen Neked való-e? Két szempontot nézz meg:
- A retinol erőssége: nagy a kísértés, hogy azt gondolja az ember, hogy minél több, annál jobb, de ez nem mindig így van, és a retinoloknál sincsen így. Jópár kutatás megerősíti, hogy például a 0,1%-os retinolt kitartóan használva nagyon szép eredményeket érhetünk el, mindenféle mellékhatás nélkül. Ha most kezded a retinolozást és/vagy érzékenyebb a bőröd, akkor retinolok közül érdemes egy 0,1-0,2%-os formulával kezdeni, nincs szükség erősebbre. Ha már legalább egy gyengédebb formulát elhasználtál, és úgy érzed a bőröd bírna többet is, akkor kipróbálhatsz erősebbet, például egy 0,5%, akár egy 1%-os formulát. Amit jó tudni, hogy az 1% retinolból nagyon soknak számít, egy átlagos bőrön sosem kell minden nap használni, heti 2-3 alkalom elég.
Jó tudni, hogy a retinolok közül a bőrhöz gyengédebb a retinal és a granactive retinoid technológiából ismert HPR. Ezért érzékenyebb bőrre az is jó megoldás lehet, ha alacsonyabb mennyiségű retinol helyett akár egy gyengéd/középerős retinalos terméket (a 0.05% retinalt tartalmazó G&G 101 A-Game 5 ilyen) vagy egy gyengéd/középerős HPR terméket (akár az emulziós TO Granactive Retinoid 2% Emulsiont vagy a squalane olajos alapú TO Granactive Retinoid 2% in Squalane-t) választasz. - A termék állaga: a retinol olajban oldódó hatóanyag, így a legegyszerűbb retinolos formulák olaj alapúak, mint a The Ordinary squalane alapú retinolos családja (például a Granactive Retinoid 5% in Squalane). Ha száraz típusú a bőröd, és/vagy szívesen használsz olajokat, akkor ők Neked való termékek lehetnek. Az emulziós retinol szérumok, mint a PC Clinical 1% Retinol szérum, a Geek & Gorgeous 101 A-Game 5, a Geek & Gorgeous 101 A-Game 10 vagy a The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion kellemesebb, gyorsabban beszívódó formulák, amik minden bőrtípuson jól szoktak működni. Kifejezetten szuper könnyed és gyorsan beszívódó formula a PC Resit 1% Retinol Booster, amit érdemes egy másik szérummal összekeverni, vagy magában használva szuperül működik zsírosabb bőrtípusokon.
Hogyan használjam és hova tegyen a rutinomba?
A használattal kapcsolatban három fontos tudnivaló van:
- Használd esténként, az esti rutin részeként: már írtuk, hogy a retinolok nagyon instabil összetevők, és napközben fény hatására könnyen csökkenhet a hatékonyságuk. A bevett gyakorlat az, hogy retinolos terméket esténként érdemes használni.
- Használj reggel fényvédőt, vagy fényvédős krémet: mivel a retinol serkenti a felső rétegének megújulását, egy picit növelheti a bőr fényérzékenységét. Mindennap fényvédőt használni így is, úgy is fontos, retinol mellett pedig szintén fontos.
- Kísérletezz, hogy kitapasztald a Neked megfelelő erősséget/gyakoriságot: gyengédebb formula mindennap vagy erősebb formula heti néhány alkalommal, bármelyik működhet. Kísérletezz bátran, a lényeg, hogy tudd: ha irritált, érzékeny és/vagy hámló a bőröd, akkor sokallja a retinol mennyiségét, vegyél vissza belőle! Amire figyelj: ha ütősebb intenzitású retinolos terméket használsz, akkor azt már nem valószínű, hogy egy adott rutinban együtt tudod használni a hámlasztóddal. Ilyenkor érdemes lehet egyik este ezt, másik este azt hazsnálni, vagy a hámlasztódat átcsoportosítani reggelre.
Az esti rutin retinolos termékkel valahgy így mutat:
ESTE |
---|
1. Lemosó |
2. Hámlasztó és/vagy Tonik (ha használsz) |
3. Szérumok - Retinol szérum vagy retinal szérum |
4. Hidratálókrém |
Ha meggyőztünk, akkor itt tudsz egy szuper retinol szérumot vagy retinol olajat választani magadnak.
Források
- Az összetevők leírásánál használt forrás az [incidecoder.com]
- Mukherjee, Siddharth, et al. "Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety." Clinical interventions in aging 1.4 (2006): 327. [link]
- Journal of Drugs in Dermatology : JDD [2015, 14(3):271-280], One-year topical stabilized retinol treatment improves photodamaged skin in a double-blind, vehicle-controlled trial. [link]
- Journal of Cosmetic Dermatology, Mar 1, 2016, A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of human skin [link]
- Shuster, S. A. M., MARTIN M. BLACK, and E. V. A. Mcvitie. "The influence of age and sex on skin thickness, skin collagen and density." British Journal of Dermatology 93.6 (1975): 639-643.[link]
- Leslie Baumann, MD, Cosmetic Dermatology, 2nd edition, Retinoids, Chapter 30 - pages 256-262
- Fluhr, J. W., et al. "Tolerance profile of retinol, retinaldehyde and retinoic acid under maximized and long-term clinical conditions." Dermatology 199.Suppl. 1 (1999): 57-60. [link]
- Creidi, Pierre, et al. "Profilometric evaluation of photodamage after topical retinaldehyde and retinoic acid treatment." Journal of the American Academy of Dermatology 39.6 (1998): 960-965. [link]