ÖNBARNÍTÓK

A fehér bőr, sőt a porcelánfehér bőr is gyönyörű, télen is, nyáron is, pontosan ugyanúgy, ahogy például a bronzosabb vagy a barna bőr. Ettől függetlenül persze van az úgy, hogy az ember vágyik a saját színénél kicsit barnább bőrre, akár csak a változatosság kedvéért, akár a nyári hangulatért vagy bármi másért. :) Ha viszont tudatos bőrápoló vagy, akkor pontosan tudod, hogy az UV sugarak a bőrödnek (akár a napból, akár a szoliból jönnek) nagyjából annyira tesznek jók, mint a dohányzás a szervezetednek, vagyis egyáltalán nem.

A megoldás az önbarnító, de milyenek is léteznek, melyiknek mi az előnye vagy hátránya, és hogyan használd őket helyesen, hogy szép, egyenletes legyen az eredmény? Ezt szedtük össze Neked >>

Kevés az időd? Nézd meg a videót, részletesebb infókért pedig olvasd el a teljes cikket :)

Csak a napmentes barnulás az egészséges barnulás?

Lehet, hogy Te szereted, ha a napsugarak cirógatnak, de a bőröd sajnos annál kevésbé. Az UV-sugarak nagyon károsak, nemcsak arról van szó, hogy a bőröregedés jeleinek mintegy 80%-áért felelősek (így a ráncokért és a pigmentfoltokért is!), de sajnos komolyabb elváltozásokat, betegségeket is okozhatnak, ha védelem nélkül vagy a napon (vagy szoláriumozol).

Ha pedig a bőröd a naptól barnul, akkor az azt jelenti, hogy károsodik is. A kritikus időszakban (11-15 óra között) a legjobb, ha kerülöd a napot, ha kint vagy, akkor lehetőleg árnyékban és megfelelő fényvédővel. Az arcodat is kendd be alaposan, az ajánlott mennyiség egy jó 5 forintosnyi az arc és a nyak területeire - ha pedig sokat vagy napon, ezt kendd is újra néhány óránként (ha csak jössz-mész, a szokásos életedet éled, akkor ekkora mennyiség elegendő védelmet fog nyújtani egész napra).

3 szempont, mi alapján válassz

Okés, most, hogy tudod, nem jó, ha napozol vagy szoláriumozol, mert öregedhet és károsodhat tőle a bőröd, lássuk, milyen lehetőségek közül is választhatsz. Olyan persze, hogy legjobb, nincsen, mindenkinek mások az igényei, és a bőre is másképp reagál az egyes önbarnító összetevőkre.

Általában 3 szempontot érdemes figyelembe venned önbarnító választáskor:

  • az önbarnító állaga (ha kezdő vagy, akkor érdemes hab/mousse állagú, vagy szárazolaj típusú termékkel kezdened az egyszerűbb használat miatt)
  • milyen mély színt szeretnél elérni
  • mennyire szeretnél gyors eredményeket

Természetes hatású önbarnító formulák

Önbarnító összetevők: a jól beválttól az újgenerációsig pro & kontra

De mégis milyen típusú önbarnítók közül választhatsz?

  • A klasszikus önbarnítók DHA-val, vagyis Dihydroxyacetone-nal működnek. Ez egy növényi eredetű összetevő, amit sokszor cukornádból vagy cukorrépából állítanak elő, a glicerin fermentációjával. Nagyon érdekes egyébként az összetevő sztorija, mert az '50es években szájon át tesztelték a hatóanyagot, és amikor az kifolyt a bőrre, akkor észrevették, hogy jé barnább ott a bőr.

    A DHA a bőr legfelső rétegében hat, és dióhéjban úgy működik, hogy reakcióba lép a bőrünk legkülső rétegébenben lévő amino savakkal. Ezek különbözőképpen reagálnak rá, és sárgás vagy barnás színű pigmenteket, ún. melanoidokat állítanak elő, amik kísértetiesen hasonlóak a bőr kicsit mélyebb rétegeiben, UV sugarak hatására létrejövő melaninokhoz.

    Otthoni önbarnítók tipikusan 2-5%-ot tartalamznak belőle, és minél magasabb a %, annál sötétebb, mélyebb színt tudsz elérni vele.

    PRO: A DHA előnye, hogy gyorsan hat, a felvitel után pár órával már látható az eredménye, ez 2-10 napig tart is általában.

    KONTRA: Hátránya viszont, hogy a felvitel utáni 24 órában a bőrt érzékenyebbé teszi az UV okozta károsodásra, vagyis ha ilyenkor napra mész, akkor a bőrödben több szabadgyök termelődhet, mint egyébként. Strandolás előtti nap legjobb nem önbarnítózni. Másik hátránya, hogy nem 100%-ig kiszámítható az eredmény. Egyénfüggő, hogy kinek milyen színárnyalatot varázsol az önbarnító. Szintén hátrány, hogy használat után közvetlenül valamelyest csökkenhet a szervezetben a D-vitaminszint, így ilyenkor is érdemes lehet ilyen étrendkiegészítőt szedni.

  • Egy másik ismert önbarnító összetevő az Erythrulose, gyakran kombinálják DHA-val és peptidekkel is. Ez egy ún. keto-cukor, általában bogyós gyümölcsökből, például málnából vonják ki, és 1-3%-ot szoktak jellemzően használni belőle a formulákban. A DHA-hoz hasonlóan ez is a bőr külső rétegében hat, és az amino savakkal lép reakcióba.

    PRO: Előnye, hogy tartósabb színt képes adni a bőrnek, mint például a DHA.

    KONTRA: Hátránya, hogy lassabban és gyengébben hat, a színt pár nap alatt éri el, ami a DHA-hoz képest halványabb szokott lenni.

  • Pár éve pedig kezdd divatba jönni a DHA-mentes önbarnítók fogalma is, ezek egyik kulcsösszetevői általában újgenerációs peptidek. Az Acetyl Hexapeptide-1 nagy durranása, hogy magát a melanin termelést segíti (és nem utánozza), egy receptor stimulálásával. Tehát ez pont olyan, mintha napoznál, már a színed tekintetében, igaz, azért olyan drámai eredményeket nem lehet várni tőle, mintha sült hal módjára hetekig kinn aszalod magad a napon.

    PRO: Előnye, hogy a saját színedet csalogatja elő, hiszen magára a melanintermelésre hat. Így az eredmény meglehetősen természetes. Az is előnye, hogy a bőröd nem lesz hajlamosabb a káros szabadgyök-termelésre, vagyis potenciálisan akkor sem roncsolódik a bőröd, ha a felvitel után pár órával napra mész.

    KONTRA: Az Erythrulose-hoz hasonlóan pár nap alatt alakítja ki a kívánt hatást, és halványabb színt is ad.

  • Amiket érdemes tudnod, mielőtt nekikezdesz

    Most hogy áttekintettük, milyen szempontok alapján válassz, és mik közül is választhatsz pontosan, néhány fontos dolog, mielőtt belevágnál:

    • Légy türelmes! Ha azt tervezed, hogy tetőtől talpig barnítod magad, a felvitel időigényes lehet. Az eredmény pedig órák vagy napok múlva lesz látható.
    • Ha még nem ismered az önbarnítás csínját-bínját, mindenképpen világos árnyalatú DHA-s, vagy saját barnaságot támogató peptides termékkel kezdj neki. Így a hibákat könnyebben tudod korrigálni.
    • Az önbarnítózás sosem lesz extra tartós, vagyis nem leszel egy alkalom után hetekig napbarnított. Ha szeretnéd, hogy a színed tartós legyen, érdemes néhány naponta megismételni az önbarnítózást. Ha viszont azt szeretnéd, hogy a bőröd ismét a természetes tónusát mutassa, érdemes hámlsztóznod néhány naponta.
    • Amin segít az önbarnító: vitiligo, illetve seprűvénák elkendőzése. Amin viszont sajnos nem tud segíteni: pigmentfoltok eltitkolása, vagyis a bőrtónus kiegyenlítése.

    Önbarnítózás lépésről lépésre: így csináld, hogy tökéletes legyen az eredmény

    • Mielőtt belevágsz az önbarnítózásba, mindenképp készítsd elő hozzá a bőrödet! Vagyis már 24 órával előtte például végezz mindenféle szőrtelenítéssel, és az esti zuhanyzás után hámlaszd le alaposan a bőrödet is! A száraz, érdes, elhalt hámsejtekben gazdagabb bőrfelületeken (jellemzően ezek a térd, könyök, boka, lábfej, a hajlatok és a nyak környéke) az önbarnító hajlamos megtapadni, csíkozódni, így ezekre a területekre külön figyelj oda. Hámlaszthatsz egy mosdószivaccsal zuhanyzás közben, vagy még jobb, ha kémiai hámlasztót vetsz be. Ha kedveled a komplexebb formulákat, akkor például a Paula’s Choice 2% BHA Body Spot Exfoliant vagy a Paula’s Choice Skin Revealing Body Lotion with 10% AHA tökéletes a célra, illetve ha pénztárcabarát verzióban gondolkodsz, érdemes lehet a The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution-t használnod.
    • Ha végeztél a hámlasztással, akkor még szintén ugyanazon az este hidratáld is át alaposan a bőrödet. Itt is figyelj rá, hogy azokat a területeket, ahol vastagabb, "gyűröttebb" a bőr, mindenképpen alaposan kend be. Ha kedveled a komplexebb formulákat, akkor például a keramidokban és koleszterolban gazdag, növényi olajakkal működő, habos testápoló, a Paula’s Choice Daily Replenishing Body Cream szuper lehet, ha pénztárcabarát verzióban gondolkodsz, akkor pedig az Dermatologist Moisturizing Body Lotion 6% Urea testápolót érdemes megnézned.
    • Az önbarnítót lehetőség szerint másnap este használd! Ha gondolod, előtte ismét testápolózhatsz, de nem feltétlenül muszáj. Amire figyelj, hogy mindenképp legyen stratégiád, például jó ötlet a lábakkal kezdeni, majd testrészenként felfelé haladni, vagy éppen fordítva. Az arc trükkös, itt akár alapozószivacsot is használhatsz az egyszerűbb felvitel kedvéért, vagy a fülpálcika is jól jöhet például a babahajas homloktetőn, az ajkaid környékén, illetve a füled tövében.
    • A legtöbben meztelenül viszik fel az önbarnítót, de nyugodtan használhatsz egy régi fürdőruhát (olyat, amit nem különösebben féltesz) is, hogy kijelöld a vonalakat, amiket barnítani szeretnél.
    • Húzhatsz gumikesztyűt vagy moss sűrűn kezet közben, hogy elkerüld a furi elszíneződéseket és foltokat a kézfejeden. A körömkefe jól jön, hogy eltávolítsd a körömágybőrnél és az ujjaid között lévő felesleget. Használhatsz e célra fültisztítópálcikát is, amit arclemosóba, szemfesték- vagy körömlakk-lemosóba mártasz és óvatosan áttörlöd vele a körömágybőrt és az ujj közötti részeket.
    • Nem mindegyik önbarnítóra igaz (például az Self Tan Mousse habok nem ilyenek), de sok önbarnító megfoghatja a ruhádat vagy az ágyneműdet. Ezért mindenképpen várd meg a használat után, hogy termék megfelelően beszívódjon. A legjobb, ha vársz legalább 15-20 percet, mielőtt felöltözöl.



    Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!