Tonikok

Ebben a cikkben:

Ha az ember elkezd a bőrápolásról olvasgatni, hamar eljut a "lemosás-tonizálás-hidratálás" hármashoz, mint az alaphoz, amivel "illik" ápolni a bőrünket. A tonikok igazi régi motorosok a bőrápolásban, de mostanában sokat változott a szerepük, és már az sem annyira egyértelmű, hogy mire is jók, kellenek-e vagy sem? Szóval ebben a cikkben most jó alaposan körbejárjuk a témát, és megválaszolunk minden kérdést. :)

Tonik régen: a pH helyreállító

A tonik szerepe régebben az volt, hogy arctisztítás után helyreállítsa a bőr pH-értékét. Ez akkor volt fontos, amikor még főleg szappanokat, vagy szappanokhoz hasonló folyékony formulákat használtak arctisztításra, amiknek erősen lúgos (vagyis magas) volt a pH-értéke. A magas pH-érték már pedig nem tesz jót a bőrnek: a bőr ugyanis enyhén savas pH-értéken érzi klasszul magát (5-ös érték alatt egy picivel). Ha ezt az egyensúlyt egy jóval magasabb pH-értékű termékkel (mint például a ph 9-10-es szappanok) lerohanjuk, akkor annak könnyen irritáció, bőrfeszülés, szárazság vagy akár pattanás lehet a következménye (ha érdekel részletesebben, miért nem tesznek jót a szappanok a bőrnek, klikk ide). Az is fontos volt, hogy kellően hidratálja a bőrt a lemosó után, ami akkoriban erősebb, intenzívebb felületaktív anyagokat (vagyis tisztító anyagokat) tartalmazott. A felületaktív anyagok ugyanis nem intelligensek, és nem tudják megkülönböztetni, hogy mi az, amit elvehet a bőrtől (kosz, smink, felesleges zsiradék), és mi az, amit nem.

Azóta viszont 180 fokos fordulatot vett a világ, és a korszerű, kíméletes felületaktív anyagokkal dolgozó, vízzel könnyen leöblíthető lemosókkal már más a helyzet (a szilárd szappanok nagyrésze viszont továbbra is magas pH-n működik). Mivel ezek nem (vagy csak alig) változtatják meg a pH-értéket, a bőr képes önmaga egyensúlyban tartani az egészséges pH-szintet.

Így a tonikok eredeti szerepe igazából feleslegessé vált. De akkor vajon miért találkozhatunk a mai napig is tonikokkal a shopokban? Múzeumba való, poros darabokról van csak szó, amit a skincare-rajongók otthon kitehetnek a polcra, csak úgy, nosztalgiából, vagy van valami új szerepük, amiért fontos őket használni?

Kevés az időd? Akkor nézd meg inkább videón >>


Tonik most: kell vagy sem?

Az igaz, hogy a tonikok fent is írt régi, pH helyreállító szerepe már nem éppen aktuális, de egy modern, hasznos összetevőkkel teletömött tonik továbbra is klassz dolog a bőrödnek. Persze nem kötelező elemei a bőrápolásnak, de szuper bónuszt jelentenek, amiért csak extrán hálás lesz a bőröd. Hogy miért?

  • extra, hasznos összetevőkkel látjátk el a bőrt, akárcsak egy gyömölcs/zöldség juice a főételed mellett
  • folyékony állagúak, így szuperül rétegezhetőek, és szépen beilleszthetőek egy többlépéses, profi rutinba
  • közvetlenül lemosás után használva nagyon jól esik a bőrnek egy tonik, és ha a klasszikus, vattapamaccsal áttörlős módszer híve vagy, akkor persze segít a smink és a szennyeződések legutolsó maradványait is eltüntetni (csak zárójelben jegyezzük meg, hogy mi nem annyira pártoljuk a vattás módszert, kicsit pazarló, és annyi sok jó dolog van egy jó tonikban! Ha alapos tisztítást szeretnél, akkor érdemesebb ehelyett inkább dupla lemosást csinálni, és a tonikot a kezeddel felvinni).

Nézd meg a Skinmart összes tonikját & mistjét ide kattintva!

Néhány szuper tonik

Van különbség tonik és mist között?

Ami azt illeti, nincs, vagy legalábbis nem sok. A mist tulajdonképpen a tonik újhullámos neve, és olyan termékeket jelent, amik vízszerű állagúak és sprés, vagyis permetező kiszerelésűek. Így nemcsak a bőrápolási lépések sorában tudod használni őket, hanem például a sminkelés végén is, vagy bármikor napközben is, ha egy kis extra frissítésre, hidratálásra vágysz.

Van különbség tonik és tonik között?

Nem is hinnéd, mekkora különbségek vannak. Hogy egy frappáns hasonlatot használjunk: lehet, hogy ugyanúgy találsz az étlapon creme brulee-t egy kifőzdében és egy top étteremben. De ettől még nem ugyanolyanok, sőt valószínűleg ég és föld a kettő! A tökéletes tonikot pedig (akárcsak a tökéletes creme brulee-t) megtalálni nem egyszerű. A legtöbb ugyanis nemhogy tökéletesnek, de még jónak sem mondható igazán.

A tonikoknak 3 nagy csoportjuk van:

  • Alkohol alapú tonikok: azok a tonikok, ahol az alkohol az összetevő-lista elején, mondjuk mindjárt a 2. helyen szerepel. Az ilyen típusú termékek gyakran tartalmaznak alkoholon kívül összehúzó vagy csípős hatású, bizsergető érzést kiváltó összetevőket is, mint például mentolt. Az ilyen tonikokat mindenképpen kerüld, mert hosszabb távon jobb esetben csak kiszárítják a bőrödet, rosszabb esetben pedig a szabadgyökök elszaporodását idézik elő, és irritációt váltanak ki, ami nem tesz jót.
  • Víz és glicerinalapú vagy glikolalapú tonikok illatanyagokkal: például citrusfélék illóolajával. Ezeket a termékek általában frissítő arcvízként emlegetik, de csak kicsit tesznek jobbat a bőrödnek, mint például egy eau de cologne. A bennük lévő erős illatanyagok a bőrirritáció és allergia gyakori okai.
  • Vízbázisú termékek hasznos összetevőkkel: Nagy arányban tartalmaznak például hidratáló összetevőket (így mindig hidratálnak is, és az is lehet, hogy "tejes" kinézetűek, de nem mindig), bőrazonos vegyületeket, antioxidánsokat vagy olyan sejtkommunikáló hatóanyagokat, mint a niacinamide. A Skinsmart tonik választékában ilyeneket fogsz találni. :)

Elhagyhatom a tonikot a bőrápolási rutinból?

A tonik nem "kötelező" eleme a bőrápolási rutinnal (az alapápolás szentháromsága ma inkább a lemosó-hidratáló-fényvédő hármasát jelenti), ezért akár ki is hagyhatod a bőrápolásodból. De, ha jó tonikot választasz, akkor szerintünk mindenképp érdemes használni, mert egy jó tonik sok jó dologra képes: hidratálja, esetleg nyugtatja a bőrödet, és bónuszként még akár a bőrtípusodnak és/vagy bőrproblémádnak megfelelő, klassz összetevőkkel is ellátja. Egy minőségi, klassz tonik hosszútávon simább, egyenletesebb, nyugodt bőrt fog eredményezni, ráadásul elősegíti a természetes regenerációs folyamatokat is, és erősíti a védőréteget.

Viszont a rossz toniknál a semmilyen is jobb! Az alkoholt, mentolt, citrusféléket és más irritáló összetevőket tartalmazó termékeket jobb kerülni. Az irritáció ugyanis felborítja bőröd egészséges működését és csökkenti a kollagéntermelést is – amik nem éppen a legjobb dolgok, ha egészségesen működő, fiatalos bőrt szeretnél.

Mikor használjam?

A tonikokat és misteket reggel és/vagy este is nyugodtan használhatod, ahogy kényelmes Neked! (A misteket pluszban napközben is újrapermetezheted). Oké, ez így rendben van, de vajon melyik lépésként iktasd be?

Erre nincs egyértelmű válaszunk, pontosabban két lehetséges válaszunk is van. Az biztos, hogy arcmosás után, és még a nem folyékony állagú dolgok, vagyis a szérumok, krémek előtt. Ezen túlmenően: használhatod közvetlenül a lemosást követő lépésként, még hámlasztás előtt, de kipróbálhatod a folyékony hámlasztód után is. Ahogy Neked kényelmesebb, és ahogy a legjobban esik a bőrödnek! Ami fontos: ha hámlasztás előtt használod, akkor várd meg, míg tökéletesen beszívódik, és csak utána folytasd a rutinodat a kedvenc AHA/BHA/PHA termékeddel. Ha pedig a hámlasztás után viszed fel inkább, logikusan azt várd meg, míg az AHA/BHA/PHA beszívódik.

Tonik & mist az egyes bőrtípusokra

Tonik kombinált, zsíros vagy problémás bőrre: Ha ebbe a csoportba tartozol, akkor mindenképp legyél körültekintő. A kombinált/zsíros bőrre készült tonikok nagyrésze ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz alkoholt és más irritáló összetevőket (pl. mentol), amik tipikus csokitorta-termékek: rövidtávon jólesnek, tartósan viszont károsak lehetnek. Gondolj csak bele, ha egyszer-egyszer csokitortát eszel, az rendben van, és jólesik, de ha mindennap tortát eszel, akkor az egy idő után meg fognak jelenni a pluszkilók. Az alkoholos tonikokkal ugyanez a helyzet: azonnal használat után valóban zsírtalanítják és fertőtlenítik a bőrt, hosszabb távon viszont - mint ahogy azt már fent írtuk is - nem tesznek jót. Sőt az irritáció a pórusok olajtermelését is növeli, így az eredmény sokszor zsíros, csillogó bőrfelszín (legalább a T-vonalon), több pirosság és irritáció.

A zsíros vagy kombinált bőrt jól ápolni nem egyszerű, de ha ebbe a típusba tartozol, akkor is az a legjobb, ha olyan tonikot keresel, ami alkoholmentes. Plusz, érdemes olyat használni, ami csökkenti a gyulladást és például sejtkommunikáló összetevőket (pl. niacinamide) is tartalmaz. Ezek segítenek kiegyensúlyozni a bőrödet, "normalizálják" a tág pórusokat, és arra tanítják őket, hogy a felesleges olajjal hatékonyabban bánjanak. Ha ebbe a bőrtípusba tartozol és jó tonikot használsz, akkor akár a hidratálókrémedet is kiválthatod vele - különösen a meleg nyári hónapokban.

Tonik normál/száraz vagy érzékeny bőrre: Különösen a száraz és érzékeny bőrűekre jellemző általában, hogy tartanak a tonikoktól, mert azt hiszik, attól csak még jobban kiszárad és feszül a bőrük. És ugye mi az utolsó, amire az embernek ilyen bőrrel szüksége van? A káros hatóanyagok okozta irritáció, ami miatt a pirosság és a szárazság tovább fokozódik… Azonban itt is igaz, amit a zsíros bőrűeknek tanácsoltunk: egy minőségi, jól megválasztott hidratáló tonikkal nem ez lesz a helyzet! Egy jó tonik segít, hogy csökkenjen az orca pirossága, a száraz, hámló foltok mérete, és a bőröd sima és puha legyen!

Melyiket válasszam?

Habár mindegyik Skinsmartos tonik és mist sok-sok hasznos összetevőt tartalmaz, vannak köztük olyan különbségek, amik miatt egyik az egyik bőrtípusnak, míg másik a másik bőrtípusnak fog jobban beválni:

Hidratáló-nyugtató tonik: minden bőrtípusra szuper

  • NIOD Superoxide Dismutase Saccharide Mist - antioxidáns + hidratálás: Kivételesen magas Superoxide Dismutase antioxidánst tartalmazó mist, ami felturbózza a bőröd természetes antioxidáns védőrendszerét és extra hidratálást is ad a bőrödnek. Szuper választás reggelente.
  • Geek & Gorgeous Liquid Hydration - hidratál + nyugtat: Kiváló ár/érték arányú tonik, magas hatóanyag-tartalommal: az 5% Panthenol szuperül hidratál és az Allantoinnal együtt nyugtatja is a bőrödet. Ezenkívül NMF (természetes hidratáló) összetevőket tartalmaz, vízkönnyű formulában.
  • Earth Sourced Purely Natural Refreshing Toner - természetes + növényi antioixdánsok: 98%-ban természetes összetevőket tartalmazó tonik, ami tele van növényi antioxidánsokkal és plussz réteg hidratálást is ad a bőrödnek.
  • CALM Nourishing Milky Toner - nyugtat + hidratál: Kifejezetten érzékeny bőrre való tonik, tele nyugtató és hidratáló összetevőkkel, amik segítenek regenerálni a bőrt és támogatják az egészséges mikrobiomot is.
  • Skintegra Nectar - nyugtat + hidratál: Összesen 14 hidratáló összetevővel és természetes eredetű nyugtató összetevőkkel segít regenerálni és egészségesen tartani a bőrt.

Tonikok bőrtípus szerinti extrákkal

Ezek a tonikok szintén hidratálnak és nyugtatnak is, de ezen túlmenően olyan extra összetevőket is tartalmaznak, amik az egyes bőrtípusokat vagy bőrproblémákat segítenek hatékonyabban kezelni.

Tonik & mist, amit kombinált/zsíros bőrre ajánlunk:
  • Resist Weightless Advanced Repairing Toner - anti-aging fókusz: Egyszerre koncentrál a kombinált/zsíros bőr problémáira és a bőröregedés jeleinek a csökkentésére. Olyan összetevők segítik a munkáját, mint a niacinamide, az édesgyökér vagy a fűzike.
  • Skin Balancing Pore-Reducing Toner - tág pórusok normalizálása fókusz: A tág pórusú, pattanásokra hajlamos, kombinált és zsíros bőr számára kifejlesztett tonik. A benne lévő sejtkommunikáló hatóanyagok segítenek a bőr kiegyensúlyozásában, a pórusok méretének normalizálásában.
Tonikok, amiket száraz bőrre ajánlunk:
  • Resist Advanced Replenishing Toner - anti-aging fókusz: Ha normál/száraz a bőröd és az anti-aging a fő fókuszod, akkor rajongani fogsz érte, ugyanis amellett, hogy összetevőivel segíti az egészséges, fiatalos bőrműködést, nagyban hozzájárul a száraz bőr komfortérzetének helyreállításához is.
  • Skin Recovery Enriched Calming Toner - nagyon száraz bőr fókusz: Nagyon száraz és érzékeny, rosaceára is hajlamos bőrre kifejlesztett hidratáló-nyugtató tonik, rendkívül gazdag bőrregeneráló és gyulladáscsökkentő összetevőkben.

Szóval tonik vagy sem? Valóban nem kötelező, nem alapdarab, de ha profi bőrápoló vagy, aki kedveli a többlépéses rutinokat, akkor nagyonis ajánljuk (persze csakis a jóféléket :))! Ha egyszer kipróbálod, utána nem szívesen fogsz lemondani róla, szóval úgy is fogalmazhatunk, hogy "opcionális must-have". :)

Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!