bőrápolás férfiaknak

A helyes bőrápolás nem nem kérdése. A jól ápolt külső és az egészséges bőr férfiaknál éppen olyan fontos dolog, mint a nőknél. Mégis, a "férfi-bőrápolást" sokan a szappanos arcmosással, a borotválkozással, az after shave-vel vagy például a nagyon-pasis illatú termékekkel azonosítják.

Pedig a dolog ennél sokkal komplikáltabb - éppen annyira, mint bárki másnál. Sőt, ami azt illeti, sok olyan férfiasnak titulált fürdőszobai rituálé van, ami nemhogy nem használ, de ponthogy inkább káros. Amit dióhéjban tudnod kell: akár fiú vagy, akár lány, az arcápolásodat a bőrtípusod és a bőrproblémáid határozzák meg, a tudatos bőrápolás pedig csak a hasznodra válik!

Kevés az időd? Akkor nézd meg inkább videón >>



A férfiak bőre más, mint a nőké?

Ami azt illeti, a kérdésre többször „nem” a válasz, mint „igen”. Természetesen vannak élettani különbségek a két nem bőre között (például a férfiaknak szakálluk nő), sőt olyan kevésbé nyilvánvaló eltérések is vannak, mint hogy a férfiak bőre vastagabb (a dermisben, a bőr alső rétegében), vagy hogy nagyobb zsírsejteket és verejtékmirigyeket tartalmaz, mint a nők bőre. Sőt (és ezért folyton irigykedünk is), a férfiak kollagénállománya arányaiban később indul hanyatlásnak, mint a nőké, ezért a bőröregedés folyamatai is csak később láthatóak. Ezek mindegyike hormonális különbségekre vezethető vissza – viszont semelyike nem befolyásolja az alapvető bőrápolási igényeket (forrás: Gender Medicine, 4. szám, 2007/december, 308-328. o.).

Azok a termékek, amik csökkentik a ráncok számát, ápolják a száraz bőrt, normalizálják a pórusokat, halványítják a barna foltokat, mérséklik az olajos csillogást és eltüntetik az pattanásokat, ugyanúgy beválnak mindkét nem számára. Gondolj csak a kalória-bevitelre! A férfiaknak általában több kalóriát kell bevinniük, mint a nőknek, mivel magasabbak és nagyobb az izomtömegük. De ez nem azt jelenti, hogy a férfiak akkor kifejezetten „férfi-ételeket”, a nők pedig „női ételeket” esznek!

Bőrápolás külön férfiaknak?

Mostanában egyre több márka célozza a férfiakat. Ami alapvetően szerintünk tök jó dolog, mert azt jelenti, hogy már nemcsak a nőknek kezd tényleg fontossá válni a bőrápolás. A gond csak az, hogy ezek a pasi-termékek sokszor éppen a "pasi-ételek" logikáját követik, és igazából azt jelentik, hogy valaminek "alfahím" szaga van, sötét a csomagolása, vagy például a frissítő érzés kedvéért alkohollal és mentollal van teletömve.

A csomagolás persze klassz, ha tetszik, viszont az illatról, amit a formula áraszt, és az alkoholról, ami a kellemes-üdítő érzést támogatja, tudd, hogy nem fog jót tenni a bőrödnek.

Az az igazság, a bőrápolókhoz hozzáadott illatanyagokról (például mentol (menthol), borsmenta (peppermint), eukaliptusz (eucalyptus), kámfor (camphor), citrusok (citrus)) megoszlanak a vélemények, van, aki szerint legyen szó bármilyen ellenálló bőrről is, károsak, mert a mélyben olyan irritációs folyamatokat indítanak el, amiknek majd később látod kárát. Ami biztos, hogy érzékenyebb bőrűeknek általában nem tesz jót, ha valami illatos, ezért ha problémásabb a bőröd (pattanásokkal, piros foltokkal, irritált bőrrel küzdesz), nem ajánlott illatos termékeket használnod. Ha pedig úgymond normál bőröd van, akkor is tudd, hogy az illatok semmi jót nem tesznek érted pluszban, ezért a mi véleményünk az, hogy kár kockáztatni. Jobb, ha kerülöd az illatos formulákat!

Ami pedig az alkoholt illeti: ez egy nagyon messze vezető téma. A lényege, hogy bár az alkohol tényleg kellemesebbé teheti egy adott termék használatát (különösen zsírosabb bőrtípusokra szánt formuláknál), és rövidtávon azt is tapasztalhatod, hogy wow, használ: a termék üdít, frissít, talán még a bőröd is kevésbé lesz zsíros. Hosszú távon viszont az alkohol (alcohol denat.) nem tesz jót a bőrödnek: egyrészt szárító hatású, másrészt stimulálja az idegvégződéseket és arra sarkallja a bőrt, hogy még több faggyút termeljen. Az eredmény így az egyszerre száraz és zsíros bőr érzete lesz, ami khm. Minden, csak nem éppen ideális.

Jó-jó, de akkor mégis mi alapján válassz magadnak bőrápolókat? - kérdezhetnéd. Hogyan igazodj ki az óriási választékban? Ahogy fentebb is írtuk, két dolgot vegyél figyelmbe: a bőrtípusodat és a bőrproblémáidat. Az előbbi a választott termék állagát, az utóbbi a hatóanyagokat fogja meghatározni.

Mit használj – és mikor?

A legjobb, amit tehetsz, hogy egy klassz, számodra egyszerűen követhető bőrápolási rutint alakítasz ki magadnak, ami a bőrtípusodnak megfelelő állagokat és a bőrproblémáidnak megfelelő hatóanyagokat tartalmazza. Ha új vagy a tudatos bőrápolásban, és bizonytalannak érzed magad, hogyan is lenne érdemes ezt csinálni, klikk ide és olvasd el, hogyan vágj bele a tudatos bőrápolási rutin kialakításába!

Hogy mégis elindulhass valahonnan, amit érdemes tudnod az az, hogy bőrtípustól függetlenül mindenkinek ajánlott egy egyszerű napi rutin követése. A Paula's Choice "férfi-vonala", a PC4MEN család például klassz ötlet lehet, mert kifejezetten azoknak szól, akik gyengéd, irritációmentes és hatékony bőrápolást szeretnének. A formulái illatanyag és alkoholmentesek, normálközeli bőrtípusokra valóak, vagyis fel-feltuningolva néhány ütősebb, célzottabb formulával, klassz választások lehetnek mindenkinek.

És akkor nézzünk egy "alaprutin + néhány extra" rituálét lépésről lépésre! Leírjuk, milyen szempontokat vegyél figyelembe egy-egy adott formula kiválasztásakor, illetve azt is, hogy mit mikor is érdemes használni.

  • Lépés#1 – LEMOSÁS – reggel & este: Az arctisztítás meglehetősen sarkalatos pontja a tudatos bőrápolásnak, hiszen a tiszta bőr egészségesebb is, ráadásul a többi bőrápoló is hatékonyabban működik rajta. Tudjuk, hogy az egyszerűség elvét követve sokan manapság is sima szappannal mosnak arcot, de az az igazság, a szappan többet árt, mint használ: könnyen felborítja a bőröd természetes egyensúlyát, a rossz baktériumok elszaporodását segíti, míg a jó baktériumok és enzimek működését gátolja, plusz szárító hatású is. Ezért mi azt tanácsoljuk, válassz egy bőrtípusodnak megfelelő, vízzel tökéletesen leöblíthető lemosót, olyat, ami nem tartalmaz irritáló összetevőket, de klasszul eltávolítja a szennyeződéseket a bőrről. A PC4MEN Face Wash kifejezetten erre a célra megalkotott, gyengéd, friss érzetet hagyó lemosó, ami minden bőrtípus számára szuper választás lehet :) Maradéktalanul tisztítja az arcbőrt, anélkül, hogy szárítaná, vagy feszülő érzetet hagyna maga után. Használható borotválkozás előtt és után is. [Olvasnál még az arctisztításról? Akkor klikk ide, és olvasd el szakértői cikkünket arról, hogyan válassz lemosót & miért fontos, hogy minőségit használj!]
  • Lépés#2 – BOROTVÁLKOZÁS – reggel: Borotválkozz kíméletes, irritáló hatóanyagoktól és illatanyagoktól mentes borotválkozó krémmel (hacsaknem elektromos készülékkel szőrtelenítesz, ebben az esetben egyből ugorj a 3. lépésre!). A PC4MEN Shave szuper lehet a célra: extra nyugtató hatású és hatékony. Kellemes, puha textúrájú, ami védi a bőrt, miközben precíz, pontos borotválkozást tesz lehetővé. Könnyen lemosható, sima érzetet és klassz eredményt hagy maga után.
  • Lépés#3 – AFTER SHAVE V2, vagyis HÁMLASZTÁS – reggel: Borotkálkozás után szuperfontos a gyulladáscsökkentés és a bőr nyugtatása, amire jellemzően after shave-eket szokás használni. De van egy jobb tippünk :) A 2.0-ás after shave-nek is nevezhető BHA-típusú hámlasztók, amik nemcsak nyugtatnak és segítenek a szűrtüszőgyulladás megelőzésében, de például akkor is hatásosak, ha mitesszerekkel vagy éppen pattanásokkal küzdesz. Használd csak a borotvált részeken, vagy akár egész arcra (kivéve: szemkörnyék), egy jó hámlasztó csak a hasznodra válik! A mi tippünk például a PC4MEN Smooth and Sooth, vagy ha kimondottan érzékeny a bőröd, akkor egy ultra-gyengédet nézz meg, például a Geek & Gorgeous Calm Down folyadékát. [Olvasnál még arról, miért fontos a hámlasztás lépése? Akkor klikk ide, és olvasd el szakértői cikkünket arról, miért must-have egy jó AHA, BHA vagy PHA!]
  • Lépés#4 – FÉNYVÉDELEM – reggel: Tudtad, hogy a bőröregedés mintegy 80%-áért a káros UV sugarak a felelősek? Vagyis a ráncok és a pigmentfoltok nagyrészéért (a komolyabb bőrelváltozásokról már nem is beszélve). Ezért fontos, hogy minden reggel használj széles spektrumú, legalább SPF30-as faktorszámú fényvédőt. A legfontosabb szempont, hogy bőrtípusodnak megfelelőt válassz, például normálközeli, kombinált vagy zsíros bőrre nagyszerűen be fog válni a Skin Balancing Ultra-Sheer Daily Defense Broad Spectrum SPF 30, vagy szárazabb bőrre klassz ötlet például a RESIST Skin Restoring Moisturizer with SPF 50. Ha érzékeny a bőröd, akkor pedig figyelj rá, hogy fizikai vagy más néven ásványi fényvédő formulákat válassz, olyanokat, amik titánium-dioxiddal és/vagy cink oxiddal működnek (a Paula's Choice CALM családjában találsz például ilyen formulákat). Arca, nyakra és minden olyan területre kend fel bőségesen, ami közvetlenül érintkezhet a napsugarakkal! [Ha érdekel a fényvédelem témája, tudni szeretnéd, miért fontos és milyet, mikor, hogy érdemes használni fényvédőkből, klikk ide, és nézd meg az erről szóló videónkat!]
  • Lépés#2 – HIDRATÁLÁS – este: Ha minimálon tartanád a bőrápolásodat és nincsenek extra bőrproblémáid, akkor este a lemosást követően jöhet is a hidratálókrémed. Fontos, hogy este ne fényvédőset használj, hiszen annak mi értelme volna? Válassz egy bőrtípusodnak megfelelő esti hidratálót, és kend be vele az arcod, nyakad területeit, a szemkörnyékedre is nyugodtan mehet! De hogy miért is fontos minden este hidratálni? Mert csak a jól hidratált bőr működhet egészségesen. Minden bőrtípusra remekül beválik, ha egy könnyű, hipp-hopp felszívódó lotion formulát választasz, a PC4Men Nighttime Repair például kitűnő választás. Nemcsak hidratál, de a bőröregedés jeleit is láthatóan csökkenti, friss és puha érzetet hagy maga után. [Ha tudni szeretnéd, mi az, amit egy jó hidratáló feltétlen tartalmaz, klikk ide!]
  • Plusz lépések reggel és/vagy este – SZÉRUMOK, TONIKOK: Ha extrát szeretnél, például feltuningolnád a bőröregedés elleni harcot, tennél a mitesszerek és/vagy pattanások ellen, akkor jó ötlet lehet kicsit bővíteni a bőrápolásodat, és magas hatóanyag-tartalmú szérumokat vagy például tonikokkal felturbózni az arcápolást. Nagyon nagy vonalakban íme egy kis lista, milyen hatóanyagok között nézz szét, ha:
    • fókuszban: pattanások, mitesszerek, tág pórusok
      hatóanyag: niacinamide, azelainsav (és a már említett BHA igazi must-have erre a bőrtípusra)
    • fókuszban: vízhiány
      hatóanyag: hialuronsav
    • fókuszban: bőröregedés jelei
      hatóanyag: retinol, peptidek, C-vitamin
    • fókuszban: ragyogásfokozás
      hatóanyag: C-vitamin

Néhány szuper termék minden bőrtípusra

 

Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!