lemosok

A bőr védőrétegéről (skin barrier) nem szokás sokat beszélni, bár itt-ott (például nálunk :)) hallani róla, de akkor sem mindig világos, hogy mit jelent pontosan. Pedig a bőröd egészséges és fiatalos működése szempontjából elképesztően fontos szerepe van, ezért ha a tudatos bőrápolás híve vagy, akkor jó, ha tudod, mi az a védőréteg, miért és hogyan érdemes odafigyelned rá, és miit tehetsz azért, hogy megfelelően működjön. Ha a védőréteg sérül, annak azonnal szemmel látható és érezhető hatása van a bőrödön: irritált és piros lesz, könnyebben kiszárad, elveszti a természetes ragyogását, még az egyébként gyengéd és bevált kozmetikumaid is csípni fognak, és számos bőrprobléma nagyobb eséllyel fog jelentkezni.

Ha videón néznéd meg inkább, picit görgess lejjebb! :)

Mi a védőréteg? Hogyan ismered fel, ha sérült?

A nevéből viszonylag könnyű következtetni: a bőr védőrétege az a réteg, aminek a védelem a feladata. És ez így is van. :) Leegyszerűsítve a bőr természetes védőrétege (angolul skin barrier) a bőr legkülső rétegét jelenti, azt, amit Te is látsz szabad szemmel: a bőrfelszínt. Ez az a védelmi vonal, ami a külvilággal közvetlenül érintkezik és ami óvja a szervezetünket a környezeti ártalmaktól. Ezt epidermisnek szokták hívni, és ezen belül is kitüntetett a szerepe a leges-legkülső rétegnek, a stratum corneumnak. (Ha nem tudod, mik is ezek, de kíváncsi vagy, akkor itt olvashatsz arról, hogyan épül fel a bőr, és mik az egyes rétegek feladatai).

Picit pontosabban megfogalmazva, a védőréteg nem a bőr teljes külső részét jelenti, hanem ezen a legkülső rétegen belül a sejtek körüli vízálló lipidburkot. Ha a tégla-malter hasonlatot képzeljük magunk elé, akkor a malterről van szó, a sejtek körüli anyagról, ami a téglákat, vagyis a bőrsejteket tartja.

tégla-malter modell (a SC felépítése)

A bőr védőrétegének az elsődleges feladata, hogy "vízállóvá" tegye a bőrt: a nedvességet és a jó dolgokat a bőrben tartsa, a környezeti stresszorokat és káros anyagokat viszont kinn tartsa.

Ha a skin barrier egészséges, akkor egységesebb, puhább és hidratáltabb a bőröd is. Ha viszont sérült, akkor a bőr irritált, pirosas, és gyulladt lesz, és csípi/égeti a bőrödet az a bőrápoló is, amit általában szeretsz. A tartósan sérült barrier száraz, érdes, fakó és érzékeny bőrt eredményez, ami jobban ki van téve a káros baktériumoknak és a komolyabb bőrproblémáknak is.

Az amerikai National Rosacea Society (vagyis Nemzeti Rosacea Társaság) kutatásai szerint például a sérült védőréteg nagyban szerepet játszik a fokozott érzékenység és rosacea kialakulásában is. Sőt, az ekcéma és a szeborreás dermatitis is összefüggésben állhat a bőröd sérült védőrétegével. És persze ez csak néhány példa a sok közül, hogy miért is olyan fontos, hogy odafigyelj a bőröd külső védőrétegének egészségére.

Inkább videón folytatnád? :) >>

Miért sérülhet a bőr védőrétege?

A bőr védőrétege három fő okból sérülhet:

Genetika

Előfordul, hogy a bőröd kevesebb lipidet termel magától, mint amennyi ideális lenne. Ilyenkor száraz a bőröd, sokszor érzékeny is. Ez egy hajlam, és Neked fontos, hogy odafigyelj rá, hogy lipidekben (keramidok, koleszterol, zsírsavak), növényi olajakban gazdag arcápolókat is használj. A barrier-boostolásra extrán odafigyelő hidratálókrémként a mi tippünk például a Paula's Choice Omega+ Complex Moisturizer, ami omega zsírsavakban és keramidokban rendkívül gazdag, és igazi jolly joker, ha száraz bőr + nem megfelelően működő védőréteg kombinációról van szó.

Környezeti körülmények

Az is előfordul, hogy a külső körülmények miatt sérül a bőröd védőrétege. A túl szeles vagy túl hideg idő okozhat ilyet, ahogyan például a túl erős légkondicionálás is. Ha ilyesminek vagy kitéve, akkor figyelj oda arra, hogy használj lipidekben gazdag arcápolókat is (példul szuper ötlet a Paula's Choice Omega+ Complex Serum vagy ha budget-friendly terméket keresel, a The Ordinary 100% Organic Virgin Chia Seed Oil arcolaj remek barrier-erősítő turbó lehet), és ügyelj a mindennapi fényvédelemre.

Hibás bőrápolás

Persze az is előfordul, hogy van néhány a védőrétegnek nem kedvező bőrápolási szokásod, de nem is tudsz róla. Nézzük egy gyors mit ne csinálj listát:

  • Ne használj túl meleg vagy túl hideg vizet, se arcmosáshoz, se zuhanyzáshoz. Mindkettő irritálhat.
  • Ne áztasd magad addig, míg redősek nem lesznek az ujjaid (aszaltak). Ez ugyanis a bőrkárosodás jele.
  • Ne tisztítsd túl a bőrödet: ne használj túl erősen habzó lemosókat, amik szárító hatásúak (és ne használj magas pH-értékű szappanokat se)! Ezek ugyanis nemcsak a koszt, hanem fontos természetes hidratáló elemeket is eltávolítanak a bőrödről.
  • Ne használj durva bőrradírokat vagy mosdókesztyűket, ezek bánthatják a bőrt, könnyen mikrosérüléseket okoznak a szerkezetében.
  • Ne használj irritáló összetevőket tartalmazó kozmetikumokat, például kerüld az alkoholt, az illatanyagokat, a mentolt, a citrusféléket. (Tipikus ilyen dolog, amit kerülj: az alkoholos tonikok).
  • Ne vidd túlzásba a bőrápolást, vagyis figyelj oda rá, hogy ne használj egyszerre túl sok túl erős hatóanyagot tartalmazó terméket (például ha erősebb AHA, BHA, retinol, retinal vagy a pattanás elleni gyógyszeres termékek is szerepelnek a rutinodban, akkor sakkozz a Neked megfelelő gyakorisággal). Ezek a bőrápolók hihetetlenül jót tesznek a bőrödnek, de csak a megfelelő mennyiségben! Kísérletezd ki, hogy mi az ideális koncentráció és gyakoriság Neked, és használd őket okosan (könnyen lehet, hogy arra jutsz, hogy egyáltalán nem is kell minden nap használnod, pl. egy erősebb retinol szérumot vagy AHA-t).
  • Mindennap használj min. SPF30-as fényvédőt! A napsugarak rengeteg bőrkárosodásért felelősek, a bőröregedés látható jeleinek mintegy 80%-át okozzák, és az UV károk a védőrétegednek se tesznek jót.

Mit tegyél, ha sérült?

Először is, fontos, hogy ha kozmetikumot vásárolsz, akkor mindig olvasd át az összetevőlistát, és figyelj oda rá, hogy lehetőség szerint semmi olyat ne használj, ami irritáló összetevőket tartalmaz (például alkohol, illatanyag, mentol, borsmenta, levendula stb.), különös tekintettel az INCI lista első 6 helyén. Szuper dolog, ha odafigyelsz az étrendedre, hogy belülről is támogasd a bőrödet, jó ötlet például omega-3 zsírsavakban gazdag, halolaj étrendkiegészítőt szedni.

Ha kifejezetten sérült állapotban van a védőréteged és az újraépítése a cél, akkor az első dolgod, hogy tedd rendbe az alapokat! Vagyis egy időre tegyél félre mindent, ami "extra" a bőrápolásban, és térj vissza a gyengéd arctisztítás + megfelelő hidratálás + fényvédelem hármasához (sőt, ha súlyos a helyzet, akkor néhány hétig akár - kivételesen - a fényvédelmet is hagyd el).

Gyengéd tisztítás

Ha sérült védőrétegről van szó, akkor válassz nem habzó, gyengéd lemosókat, ilyenek például a krémes vagy jelly állagú termékek. Semmiképp se használj magas pH-értékű szappant vagy erősen habzó terméket. Érdemes tudni, hogy minden lemosó egy kicsit szárító hatású is, még a leggyengédebb is, ezért fontos az is, hogy ne tisztítsd túl a bőrödet. Napi egyszer vagy egyszer-kétszer bőven elég arcot tisztítani.

Megfelelő hidratálás

Fontos, hogy ilyenkor olyan termékekkel tápláld-hidratáld a bőrödet, amik kifejezetten védőrétegerősítő összetevőket is tartalmaznak. Mik ezek?

>>> LIPIDEK: keramidok + zsírsavak + cholesterol

A keramidok a zsírsavakkal és a koleszterollal együtt a lipidek családjába tartoznak. A bőr természetes védőrétegének kb. 50%-át a keramidok, 25%-át a koleszterol és 15%-t a zsírsavak alkoltják. Azok a bőrápoló termékek, amikben mindhárom megtalálható, támogatják a bőrt a saját lipidjei megtermelésében, és ezáltal a védőréteg erősítésében. A bőr így hidratáltabbá és ellenállóbbá válik. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásuk is ismert, hozzájárulnak a bőrérzékenység csökkentéséhez, a szárazság és a hámló foltok megszüntetéséhez, de anélkül, hogy elnehezítenék a bőrt. Ami trükkös, és amire érdemes odafigyelni, hogy ez a három összetevőtípus együtt a leghatékonyabb, ezért érdemes olyan formulát keresned, ami mindegyiket tartalmazza. A Paula's Choice Omega családja éppen ilyen, ezért bármelyik formula szuper választás akkor is, ha már sérült a védőréteged, és akkor is, ha szeretnéd ezt megelőzni.

>>> Panthenol

A Panthenol, vagyis a pro-vitamin B5, az egyik legbizonyítottabb nyugtató, hidratáló és védőrétegerősítő összetevő. Jól ismert a sebgyógyító és bőrregeneráló hatása is. Szuper hatóanyag minden bőrtípusra. A Geek & Gorgeous 101 Liquid Hydration tonikjában például nagy mennyiségben, 5%-ban megtalálod ezt a hatóanyagot, más hasznos NMF összetevővel együtt.

>>> Niacinamide (kis mennyiségben)

A niacinamide nem elsősorban a hidratáló tulajdonságáról ismert, de kicsit mégis ide kell most sorolnunk. Ne ütős, 10 vagy akár 20%-os niacinamide szérumra gondolj most, hanem például olyan hidratáló tonikra vagy krémre, ami kisebb mennyiségben tartalmaz niacinamide-ot is. Például a Paula's Choice Skin Balancing Pore-Reducing Toner szuper választás ilyenkor. Hogy miért?

Mert a niacinamide segíti a bőröd saját keramid-termelését, ami elsődleges dolog az egészséges védőréteg elérésében és fenntartásában.

Ha már van otthon egy ütős (10%-os vagy a feletti) niacinamide szérumod, akkor használhatod boosterként védőrétegerősítésre az esti hidratálódhoz keverve. Összekutyulod a tenyeredben, és úgy viszed fel a bőrödre.

>>> Hialuronsav (közepes molekulasúly)

A hialuronsavnak többféle változata is ismert, mindegyik szuper a vízhiány megelőzésére és kezelésére, de ami kifejezetten bőrerősítő tulajdonságú, az a közepes molekulasúlyú hialuronsav. A Geek & Gorgeous 101 HA 5 szérumaiban találsz belőlük, ezért klassz ötlet lehet ilyenkor is.

>>> Linolsavban (Omega-6) gazdag olajak/ Squalane

Egyes arcolajtípusok kifejezetten segítik a bőr természetes védőrétegének az egészséges és megfelelő működését, ezért szuper ötlet egy-egy ilyen tartani otthon a polcon, ha például hidegebbre fordul az idő. A squalane ugyan kémiai szerkezetét nézve nem olaj, de a bőrben természetesen is megtalálható NMF (vagyis Természetesen Hidratáló Elem), ami szintén jól ismert hidratáló és védőrétegerősítő tulajdonságáról, ráadásul kombinált bőrre is szuper választás!

Mindennapi fényvédelem

Fontos, hogy mindennap használj fényvédőt, akkor is, ha ép a bőröd, és akkor is, ha sérült. A napsugarak ugyanis könnyen felgyorsíthatják a bőrkárosodás folyamatait. Ez alól egyetlen kivétel van: ha nagyon súlyos esetről van szó: a bőröd nagyon irritált, nagyon piros és minden csípi. Ilyenkor egy-két hétre tedd félre a fényvédődet is, és fókuszálj csak a nagyon gyengéd arctisztításra és a megfelelő hidratálásra.

Ha sérült védőréteg jeleit tapasztalod a bőrödön, akkor válassz fizikai fényvédőt (más néven: ásványi vagy mineral), vagyis olyat, ami cinkoxiddal és/vagy titánium-dioxiddal működik. Ha már helyrejött a dolog, vagy csak szeretnéd megelőzni, hogy sérüljün a barrier, akkor választhatsz bármilyen fényvédőt, amelyik szimpatikusabb.

Ásványi/fizikai fényvédőink:

Kémiai fényvédőink, amik érzékeny bőrre is szuperek:

Az EVY Technology fényvédő habjai érzékeny bőrre, és sérült védőrétegre is kifejezetten szuperek. A szabadalmaztatott hab technológia kifejezetten erősíti a védőréteget, a bennük található UV szűrők pedig gyengédek és mennyiségük az átlagnál kisebb.

Gyakran ismételt kérdések

Honnan ismerem fel a sérült védőréteget?

3 tipikus jel, ami sérült védőrétegre utal:
  • A bőröd irritált, érzékeny, piros és gyulladásra is hajlamos
  • Vízhiányosnak vagy száraznak látod a bőrödet, nem mutat jól, és egyáltalán nem komfortos
  • Csípik vagy égetik az egyébként bevált bőrápolóid a bőrödet (például az esti hidratálókrémed)

Mit használjak, ha sérült védőréteggel van dolgom?

Használj keramidokban, zsírsavakban, koleszterolban gazdag, tápláló bőrápolókat, és figyelj oda rá, hogy mindig alaposan, akár több rétegben is hidratálj. Ne hanyagold el a mindennapi fényvédelmet, és ilyenkor inkább fizikai/ásványi fényvédőt használj.

Néhány szuper terméktippünk:

Nem kell persze egyszerre mindent használni, elég kettő, vagy kettő-három elemet. Abszolút best practice például egy hidratáló tonik + bőrerősítő szérum + hidratálókrém hármasa, vagy egy hidratáló tonik + hialuron szérum + arcolaj hármasa.

Mit NE használjak, ha sérült védőréteggel van dolgom?

Ha sérült védőréteggel van dolgod, akkor tedd félre a nagyon magas hatóanyag-tartalmú szérumokat és hámlasztókat egy időre. Vagyis, tedd félre az AHA hámlasztódat, a BHA-típusú hámlasztódat, a retinolos szérumodat, most ne használj tiszta C.vitamin szérumot se inkább, emellett a kémiai fényvédődet cseréld fizikai fényvédőre. A sérült védőréteg mindig érzékeny is, ezért a fókusz most inkább a bőrnyugtatáson és a bőrhelyreállításon legyen. Ha úgy érzed, a bőröd visszanyerte a komfortérzetét, megszűnt a pirosság, az irritáltság, és nem tapasztalod, hogy még a kedvenc hidratálókrémed is csípi a bőrödet, akkor szuper vagy, és szépen fokozatosan elkezdheted visszavezetni az arcápolásba az ütős formulákat.


Mi is utáljuk a spamet. Bármikor egy gombnyomással leiratkozhatsz!